Полезные материалы

Стевія (Медова трава) - вирощування рослини в домашніх умовах

2019 г. "Різне", мобільна версія блогу


застосування
Стевія (Медова трава, двулістнік солодкий, Stevia rebaudiana) - використовується як замінник цукру і лікарська рослина, для діабетиків. У листі рослини міститься глікозид - стевіозид, завдяки якому Стів є низькокалорійним замінником цукру для хворих на діабет, з порушенням вуглеводного і ліпідного обміну, серцево-судинними захворюваннями. Стевиозид перешкоджає утворенню виразок у шлунково-кишковому тракті. При регулярному і достатньому вживанні стевії - знижується вміст цукру, радіонуклідів та шкідливого холестерину в організмі, поліпшується регенерація клітин, гальмується ріст новоутворень, зміцнюються кровоносні судини, нормалізується імунна система. Листя Стівен можна застосовувати в лікувальних і косметичних цілях, зовнішньо або вживати всередину і в свіжому вигляді, як зелений салат, і в сушеному вигляді, додаючи в чай і кондитерські вироби. Допyщено Міністеpством здpавоохpаненія РФ.
вирощування
Стевія (лат. Stevia) - багаторічний напівчагарник сімейства айстрових, привезений до Європи з субтропіків Південної і Центральної Америки. Сучасні сорти рослини адаптовані до європейських умов - для вирощування в кімнатних умовах взимку і на відкритому повітрі в літній час. Земля потрібна легка (з річковим піском), багата і в великому обсязі (горщики, відерця, ящики об'ємом від двох літрів). Не слід використовувати торф і вапнування. Взимку, при вирощуванні в кімнатних умовах і нестачі освітлення, рослина тягнеться вгору і листя дрібнішають, тому, через рік-два треба оновлювати посадки кондиційної розсадою - висаджувати в свіжу землю, по черзі (частина кущів - в цей рік, решта - в наступний) .
Зростає стевія при температурі від 15 до 30 ° С, краще - 22-25 ° С. Місце потрібно сонячне, захищене від вітру. Полив - щодня, кип'яченою водою, раз в день, досить рясно, точково - до коріння (тривале перезволоження грунту - неприпустимо). Підживлення - двічі на місяць. Обрізка проводиться в міру необхідності, коли довжина гілки перевищує 25-40 см. Віддалені гілки - можна використовувати в якості розсади.
Розмножується стевія насінням і живцюванням, з квітня до вересня включно. При посадці і пересадці - берегти кореневу систему. Ставити розсаду в затінку, щоб не спекла на сонці. Пересаджені рослини стевії, в перші дні, можуть хворіти, поки візьмуться. Через два тижні, ті паростки, які не прийнялися, висохли - висмикувати і висаджувати нові. Формування куща - починається через два-три місяці. Після видалення верхньої частини рослини (вона використовується для розмноження) - починають рости бічні відростки і маса листя Стівен після цього більше, ніж якщо стебло "піде в стрілку".
Влітку - виносити квітку на вулицю (на свіжому повітрі виростає більший лист), під навіс, на високу підставку (в вересні це збереже від холодних ранків і ранніх морозів), щоб прямі сонячні промені освітлювали рослина по кілька годин на день. Навіс (його можна закрити сіткою) - захищає від граду і сонячного пекла. Забезпечити підвищену вологість повітря (поруч поставити ємність з водою). Можна вирощувати у відкритому грунті (найкращим попередником для стевії будуть бобові культури). Вчасно проводити прополку від бур'янів і культивацію - неглибоко рихлити ґрунт.
Закручуючи листя, роблячи їх ламкими - рослина стевія показує, що їх треба видалити. Трьох-п'ятимісячні листя - в будь-якому випадку треба обривати. Листя в свіжому вигляді зривають протягом усього росту рослини, але найбільш солодкими вони стають під час цвітіння, при достатньому освітленні. Висушені листя стевії добре зберігаються протягом декількох років.
В зиму, для подальшого вирощування в приміщенні, залишаються самі кондиційні рослини, в потрібній кількості, які забезпечать свіжим листом до наступного сезону і здоровою розсадою на весну-літо.
Агротехніка вирощування стевії в природно-кліматичних умовах Росії, для південних і центральних регіонів країни - розробляється вченими в наших аграрних університетах (в Кубанському та Ставропольському) і в інших профільних вузах.
Смакові якості стевії
За смаком краще - молоде листя, яким не більше півроку. Солодше листя, які довше знаходяться на світлі. Запах - пряний, святковий. Смак - солодкий, з присмаком-гірчинкою.


Насіння куплені в магазині, в березні місяці.

Посадка насіння стевії - 28 березень 2008 р в картонний квітковий горщик висотою 10 см, шириною зверху 10 см. Грунт - чорнозем. Доданий кварцовий пісок (п'ята частина).

Висадка - насінням, без пророщування, на глибину до 2 мм. Відразу після посадки - полив теплою кип'яченою водою.

Квітковий горщик накритий прозорим пластиком і розташований в теплому приміщенні, на підвіконні з північно-західного боку. Температура повітря над грунтом - приблизно 20-25 ° С (поруч розташована гаряча (80 ° С) батарея водяного опалення). У приміщенні - 18-20 ° С. Полив - теплою кип'яченою водою, 4-5 разів на день. Рослина знаходиться весь час в приміщенні, стаціонарно.

31 березня 2008 р З'явилися перші сходи, у вигляді паростків мають по два листка

14 квітня 2008 г. Висота паростків - до 4 мм.


Фото від 27 квітня 2008 р Паростки трави стевії через місяць після посадки.
Висота - 1 і 1,5 сантиметрів.

Пластиком накриваються тільки на ніч. Доданий грунт (чорнозем).
Травень 2008р. Паростки пластиком більше не накриваються. Полив водою кімнатної температури, 4-5 разів на день - вранці, в обід і ввечері.
Пересадка в великий цв.горшок
5 липня 2008., Удень - пересадка стевії в великий квітковий горщик, виготовлений у вигляді туескі (діаметр - 15 см, висота - 18 см), з картону, з дном з дерев'яних дощечок. Пересадка проведена цільним, непошкодженими грудкою землі (старий цв.горшок з картону був, попередньо, що знаходиться на відстані). Навколо паростків зроблена загальна лунка для глибокого, точкового поливу і щоб не мокла картонна стінка. Разовий полив збільшений. Як підпірки стебла - стрижень від кулькової ручки, обмотаний дротом.

Поруч з рослиною поставлена ​​ємність з водою - для підвищення вологості повітря.

2009-2010. Взимку стевія перебувала в приміщенні, влітку і до холодів - на вулиці. З листопада по січень - рослина цвіте. Квітки дуже дрібні, білуватого кольору.


Фотографія трави стевії. Влітку рослина перебувала постійно на вулиці - під навісом, в городі. Фото 2011 року.

У різних країнах розроблені свої рецептури приготування кулінарних виробів, гарячих і холодних напоїв (компотів, чаю) і навіть солінь, із застосуванням листя стевії, як в свіжому, так і в сушеному вигляді. Особливо багато таких рецептів в Японії, де Стів є стратегічним продуктом і майже витіснила, в харчова промисловості, звичайний цукор.
У Росії медова трава з'явилася порівняно недавно, тому і рецептів ще не так багато.
Для заварки чаю - подрібнене листя стевії змішують з чорним або зеленим чаєм в пропорції 1: 1, додаючи трішки м'яти. Заварюють як зазвичай.
Для солінь, правильно буде - 5-6 листків трави на трилітрову банку, без додавання цукру.
При варінні варення, компотів - використовують подрібнені сухе листя Стівен, засинаючи в банки, безпосередньо перед закочуванням кришок, в кількості - столова ложка трави (6-12 листків) і четверта частина цукру (від необхідного за звичайним рецептом кількості) на трилітрову банку.

Висновки, за результатами досвіду, рекомендації по вирощуванню
Висадка / пересадка стевії - в червні-липні. Тримати рослину на вулиці під навісом, так, щоб пряме сонячне світло висвітлював квітка в ранкові години, до обіду, а далі - в тіні. Виросли на вулиці кущі Стівен - міцніше, більший і краще розвинені, ніж її домашні екземпляри, що ростуть, постійно, в тепличних умовах. Оптимальний обсяг горщика під Стевію - 2.5-3 літра (можна використовувати трилітрову пластмасове відерце), щоб була можливість зручного транспортування, при необхідності перевозити на дачну ділянку.

Коли температура, вночі, вже стабільно плюсова (вище 5 градусів) - відро зі Стівом виноситься на вулицю, під навіс, на підставку.
Влітку, в жарку погоду, при низькій вологості повітря - зростаюче на вулиці рослина треба поливати до двох разів на день (особливо, якщо вирощується в невеликих горщиках). При високій вологості, після дощу, в похмуру погоду - достатньо одноразового поливу.
Висадка стевії в постійні квіткові горщики, на зиму, для вирощування на підвіконні квартири, як домашнього рослини - проводиться в кінці липня і в серпні місяці, з таким розрахунком, щоб рослина встигла взятися і піти в зростання, перебуваючи ще на вулиці (до тих пір , поки мінімальні нічні температури не наблизилися до значень в +5 градусів).
Лист на кущу - тримати не довше двох-трьох місяців (інакше будуть занадто жилаві). До цього часу - листя починає закручуватися і стають ламкими, що означає, що їх треба зривати, щоб не затінювали молоду поросль. Треба вчасно прищипувати верхівки центральних гілок, щоб вони не тягнулися (не пішли в стрілку, якщо справа восени і взимку) і краще росли бічні пагони. Залишати не менше двох нижніх ярусів листя (щоб гілка не засохла).
Хоч Стевія і багаторічна рослина, на другий рік - витрушувати з горщика (перед цим, на протязі двох-трьох місяців, зрізаються кондиційні живці на розсаду) і висаджувати її по-новому, не корінням, а піврічного зеленими гілками. До цього, зайве листя на стеблі (в тій його частині, яка виявиться в землі) - заздалегідь, протягом 1-2 тижнів, видаляються. Стебло саджанця на висадку, в його основі - повинен бути темний, задерев'янілих (такий - краще приживається і кущ буде більш витривалий). У грунті (полити заздалегідь, щоб дощенту був вологий) робиться лунка і по її краях, великим цвяхом - кілька отворів під саджанці. Верхівка листя - укладається на бортик, з таким розрахунком, щоб не намокала при поливі. Якщо залишити старий кущ на зиму, то поряд можна підсадити цибулину (на зелень). Вони, начебто, добре уживаються разом.
Восени, до перших заморозків - занести Стівен в прохолодне і добре освітлене місце (на веранду), поставивши до вікна, де посветлее (щоб не тяглася). Там тримати - поки температура повітря буде не нижче +8 градусів, потім - занести в будинок, ставити квітка на найсвітліше вікно з південної або східної сторони, на підвіконня. Щомісяця додавати під стебло свіжої землі, приготовленої з осені.
Мінімально поправляти гілки куща - Стевія краще знає куди їй рости, повертаючи листя до сонячного світла.

"Досвід вирощування солодкої трави стевії в домашніх, кімнатних умовах"

[ На головну сторінку ]


Copyright © 2007-2019, KAKRAS.RU