Полезные материалы

Як уникнути помилок

  1. Як уникнути помилок? Типові помилки:
  2. 1. Визначення значення слів
  3. 2. Сумніви в обгрунтованості висновків
  4. 3. Розподіл відповідальності
  5. 4. Скасування катастрофи
  6. 5. Пошук альтернатив
  7. 6. І що тоді?
  8. 7. Самоінструктаж
  9. 8. Самоотвлеченіе
  10. 9. Гра в адвоката

Т ак вже створена людина, його діяльність просто неможливо уявити без помилок.

Ми прагнемо зробити все як треба, діяти в рамках правил, але потім виявляється, що це можна було зробити по-іншому. Нам часто доводиться робити вибір, в правильності якого пізніше сумніваємося.

Уникнути помилок, звичайно, не можна. Але від частини з них можна успішно позбутися.

Виявлення помилки - перший крок на шляху до позбавлення від неї. Однак перед тим, як перейти до аналізу найбільш часто зустрічаються, на наш погляд, помилок в поведінці людей, зауважимо, що можливо хтось не погодиться з включенням тієї чи іншої помилки в список або, навпаки, відсутністю якогось якості.

Наприклад, під номером шостим у нас значиться максималізм: підвищена вимогливість або прагнення до досконалості. Звичайно, максималізм можна розцінити по-різному, а слова «висока вимогливість» найчастіше звучать як комплімент. Але зазвичай бажання досягти ідеалу перетворюється в пастку. Якщо ви, наприклад, вирішите, що не станете здавати роботу замовнику до тих пір, поки не доведете її до досконалості, ви будете постійно відкладати здачу роботи. Для замовника же ваша нездатність завершити роботу в строк зовсім не означає прагнення до досконалості. Визначити різницю між продуктивним мисленням і помилковими викладками можливо лише після аналізу результатів.

Як уникнути помилок ?. У таких випадках психотерапевти вдаються до термінів: «дисфункція» і «дискомфорт». Будь-яке ваше дію або думку перетворюються в помилку в тому випадку, коли вони перекривають шлях тому, що ви насправді хотіли зробити, або ж тоді, коли ви відчуваєте внутрішній дискомфорт. Тому якщо висока вимогливість і прагнення до досконалості приносять вам успіх і достаток, звичайно ж, для вас вони не є помилками. Але якщо ви бачите, що ваша вимогливість загрожує вам швидше за провалом, ніж успіхом, якщо вона не доставляє вам особливої ​​радості, має сенс переглянути позиції. Такий же підхід застосуємо і до інших приводиться далі дурним помилок.

Як уникнути помилок? Типові помилки:

  1. Синдром Маленького Курчати. У дитячій казці на Курча впав з дерева горіх і стукнув по його голові, але Курча подумав, що на нього обрушився небесне склепіння. Аналогічним чином люди часто приходять до зовсім катастрофічних умовиводів, не даючи собі праці задуматися хоча б на хвилину. Переляк валить людини в стан душевного і розумового паралічу.
  2. Читання думок. Одна з найбільш дбайливо жаданих ілюзій полягає в тому, що ми впевнені у своєму вмінні читати чужі думки і в здатності навколишніх орієнтуватися в скрижалях нашої душі. «Я нічого не буду йому / їй говорити, він / вона повинен / повинна сам / сама здогадатися!» - дуже поширене твердження, незмінно веде до глибокого розчарування, коли врешті-решт стає ясно, що людина не тільки не знав того, що він нібито повинен зробити, але навіть не підозрював про те, чого ви від нього очікували.
  3. Схильність все відносити на свій рахунок. Багато хто готовий нести особисту відповідальність абсолютно за все, що відбувається. Вони у відповіді і за чиєсь поганий настрій, і за погану погоду, і за землетрус на краю світу. Природно, їм не залишається нічого іншого, як тільки сердитися або засмучуватися.
  4. Ореол слави. Типова помилка знаменитостей, але і самі звичайні люди, що не мають в своєму розпорядженні піар-служби, нерідко виявляються жертвами аналогічного прорахунку. Він полягає в святій упевненості, що якесь досягнення в одній області автоматично гарантує успіх і у всіх інших сферах життя без тих зусиль, які свого часу були прикладені для першої перемоги.
  5. Довіра критикам. Помилка, протилежна попередньої, але неприємностей доставляє не менше. Вона полягає в тому, що ви без міркувань приймаєте на віру будь-яку критику на свою адресу, не замислюючись: «А судді хто? ».
  6. Максималізм. Дана якість означає прагнення до досконалості у всіх областях. Звучить теза просто чудово: навряд чи хто-небудь буде сперечатися з тим, що встановлення високих стандартів - справа хороша. Але вимогливість стає недоречною, коли ваші стандарти виявляються настільки високі, що ви не можете навіть наблизитися до їхнього рівня. Нерозумно прагнути до стовідсоткового досконалості і отримати нульовий результат.
  7. Хворобливе порівняння. Порівняння і виявлення контрастів - гідний спосіб аналізу відмінностей. Але люди часто страждають від того, що звертають увагу тільки на ті з них, які говорять не на їх користь, або коли сліпо приймають на віру негативні оцінки оточуючих.
  8. «А що, якщо ...» Тривога! Тривога !! Тривога !!! Ось до чого веде мислення типу «А що, якщо ...» Вас турбує щось, чого взагалі не існує або ймовірність чого близька до нуля. Таким чином, обгрунтовані тривоги про здоров'я і добробут доповнюються порожніми клопотами, що знижують потенціал, який ви могли б використовувати для протистояння реальним труднощам.
  9. «Ти повинен (а)!» Треба. Звичайне, повсякденне слово, але тільки не тоді, коли воно означає наказ, який не підлягає обговоренню. Інакше саме повсякденне слово перетворюється в вказуючий перст, категоричний імператив, що вимагає: «Не смій ухилитися від зазначеного шляху! Ти будеш винен (а), тобі буде соромно! »Люди, які часто застосовують по відношенню до себе слово« повинен », самі будують навколо себе високі стіни. Вони настільки зосереджені на тому, що вони повинні або повинні були б зробити в минулому, що у них просто не залишається часу замислитися, як це робиться в сьогоденні і що їм належить зробити в майбутньому.
  10. «Так, але ...» Людина, часто вживає такий вислів, завжди і у всьому знаходить якісь негативні сторони, які переважують все позитивне, чи творить фантастичні виправдання будь-яких негативних явищ. Люди такого складу часто перекривають дорогу оточуючим, та й самим собі.

Застосування методів когнітивної терапії для боротьби з помилками

Методи когнітивної терапії дозволяють впоратися з кожної з перерахованих помилок. Вони довели свою ефективність у людей в такій мірі страждали від важких депресій, що вранці хворі не хотіли прокидатися або переживали напади панічного страху. Методи когнітивної терапії успішно допомагають людям позбуватися від рутинних, щоденних емоційних помилок, збивають з пантелику самих розсудливих людей.

Когнітивна терапія заснована на методах логічного аналізу. Вона змушує нас ефективно використовувати міць людського розуму для побудови несуперечливих логічних конструкцій, а не для пошуку виправдань. Основна ідея методики когнітивної терапії полягає в тому, що від шкідливих звичок можна позбутися. Процес зміни неправильної манери мислення нічим не відрізняється від корекції поганих манер поведінки. У наших силах виробити нові звички, куди більш здорові й корисні, ніж старі.

Найскладніше полягає не у відмові від шкідливих звичок мислення і навіть не в засвоєнні нових, а в доведенні їх до автоматизму. Дане твердження вірне і для фізичних звичок. Дуже просто навчитися правильно тримати тенісну ракетку. Тренер поставить вам руку, і ви без жодних зусиль будете тримати ракетку, але тільки до тих пір, поки ви про неї думаєте. Але ж головне - домогтися того, щоб міняти неправильний захоплення на новий всякий раз, коли ви берете в руки ракетку, навіть в розпал важкого матчу. Для цього потрібна практика.

Пропоновані методики дозволять вам холоднокровно діяти в надзвичайній ситуації. Підвищення рівня визначеності, зростання впевненості в своїх силах самі навряд чи приведуть до крутого зльоту кар'єри, однак імовірність вашого успіху зросте. Радісне очікування любові не гарантує, що в вашу двері неодмінно постукає прекрасний Принц або Принцеса, але з дверей буде знятий замок, який не дозволив би їм увійти, якби вони вирішили заглянути до вас. Нижче наводиться ці когнітивні методики до коротким поясненням до кожної з них.

1. Визначення значення слів

Суть методики полягає в тому, що треба просто задати собі питання: «Яке значення має для мене це слово або подія?» І все. Люди часто надають одному і тому ж слову абсолютно різні значення. Один чоловік слово «Наполеон» викликає картину торта, а інший представляє портрет французького імператора. В устах однієї людини констатація: «Невдала тиждень» означає: «Я не встиг зробити того, що хотілося б», в устах іншого: «Мене замучила депресія. У мене єдине бажання - застрелитися ». Чи варто дивуватися, що результат таких двозначностей - постійне нерозуміння між людьми.

Ми часто безпідставно вважаємо, що інші думають так само, як ми. Подібне оману створює проблеми в спілкуванні. Інші зовсім не обов'язково думають так само, як і ми.

Перший крок - зупинитися і сказати собі: «Уточню-ка я свої думки. Що означають мої слова? Як саме я інтерпретую події? Яке значення вони мають для мого життя? »Часто кажуть:« Я невдаха », маючи на увазі:« Мене засмучує, що жодна з трьох зроблених спроб не принесла успіху ». Не менш часто вживають вирази: «Я роздратований», «Я пов'язаний (а) по руках і ногах», «Безнадійно», «Я загинув (ла)» і аналогічні, дозволяючи їм формувати негативні емоції. Тому в першу чергу пояснити, що ж мається на увазі під цими думками, необхідно собі самому.

2. Сумніви в обгрунтованості висновків

Відчуття і почуття виявляються набагато частіше помилковими, ніж вірними. Як тільки ви зрозумієте їх зміст, ви зможете їх проаналізувати. Наскільки вони вагомі? Чи немає інших пояснень того, що сталося?

В основі багатьох оповідань знаменитого французького письменника Гі де Мопассана лежить людська схильність робити поспішні висновки, не піклуючись про те, щоб перевірити їх обгрунтованість.

В оповіданні «Намисто» молода жінка бере на час намисто у багатій подруги і втрачає його. Щоб подруга ніколи не дізналася про втрату, вона купує точно таке ж дорогоцінне намисто. І потім все життя витрачає на те, щоб повернути зайняті на його покупку гроші. Через багато років, смертельно виснажена своїм тягарем, вона дізнається, що намисто, яке їй позичила подруга, було копійчаної підробкою.

До тих пір поки у вас немає фактів, ви не можете зробити правильних висновків. Коштовності можуть виявитися дешевою підробкою, а серйозні проблеми - дрібницями.

3. Розподіл відповідальності

Хто винен? - один з улюблених питань людства. Оскільки люди нерідко мислять категорично, в поняттях «все або нічого», «чорне і біле», то у відповідь ми часто чуємо: «Це повністю моя вина» або: «Ти в усьому винен (а)». Однак повністю покласти провину на одну людину можна тільки у виняткових випадках. Тому важливо ретельно розібратися в своїх міркуваннях про те, хто винен і в якій мірі.

Візьмемо, наприклад, горезвісні міркування на тему відповідальності батьків за поведінку дітей. Можливо, ви вважаєте, що вам не пощастило з батьками, що вони створили і створюють вам чимало проблем. Але як тільки ви стали дорослим, відповідальність за своє життя несете тільки ви. Замість того щоб думати про те, що в минулому зробили ваші батьки, подумайте про те, як змінити своє життя на краще в майбутньому. Вони відповідальні за минуле, а ви творите своє сьогодення і майбутнє.

Припиніть перемивати стародавні кісточки з особистих археологічних розкопок. Живіть своїм життям. Можливо, ви відчуваєте провину за минулі події. Тоді вирішите, що можна зробити для виправлення становища конкретно зараз, щоб пом'якшити негативні наслідки минулого?

Люди часто повторюють: «Я нічого не можу вдіяти». Наприклад: «Якщо я відмовляю в проханні батька, він засинає мене скаргами на життя». Рибак підбирає саму апетитну наживку, але окунь зовсім не зобов'язаний заковтувати її. Люди, які добре вивчили ваші слабкості і недоліки, прекрасно знають, на що ви клюнете. Але якщо вам відомо про приманки, тільки від вас залежить, чи будете ви заковтувати її чи ні.

4. Скасування катастрофи

Дана методика виявляється вельми до речі, коли ви роздумуєте про те, що вже обрушилося на вашу голову або ж ось-ось станеться. «Я пропав (а), - думаєте ви. - Все скінчено. Попереду катастрофа ». Для того щоб скористатися методикою скасування катастрофи, перервіть сумні роздуми і запитайте себе: «Що найгірше може чекати мене попереду?»

Дійсно, що ж буде найгіршим з того, що, можливо, станеться?

  • Я можу померти;
  • Мене принизять;
  • Мене звільнять;
  • Залишуся без гроша;
  • Він (а) піде від мене;
  • Вони мене зненавидять.

Іноді простого перерахування найгірших варіантів наслідків вистачає, щоб покінчити з такими міркуваннями. Іноді досить буде відповісти на питання: «Що буде найгіршим?», І ви негайно розумієте, що цього не станеться, або ж що якщо це і станеться, то це не буде кінцем світу. Скасувати катастрофу - це значить поставити під сумнів передумову, що станеться найгірше, по крайней мере, перевірити, чи так це. Які у вас підстави стверджувати, що станеться найстрашніше?

Коли ви змусите себе відкинути лякаючі думки і запитаєте: «А наскільки вірогідний такий результат?», Вам відкриється, наскільки перебільшені ваші побоювання.

5. Пошук альтернатив

Ніщо так не паралізує людину, як думка про те, що він повинен робити щось або думати про щось лише одним-єдиним способом. Якщо безальтернативний спосіб мислення виявляється непридатним або заподіює біль, людина стикається з проблемою.

Уявіть собі, що ви рухаєтеся по вулиці з одностороннім рухом, і перед вами раптом падає дерево, перегороджуючи шлях. Що тоді? Якщо ви вважаєте, що вам перекрили єдиний вихід, залишається тільки визнати, що ви опинилися в глухому куті. Але якщо ви розвернетеся, перед вами відкриється дорога. Деякі заперечать, що тут не можна розвертатися. Адже на вулиці односторонній рух. Так, вірно, але якщо дорога перекрита, чому б не порушити правила, дотримуючись обережності, або зупинитися?

Іноді життєво необхідно поглянути на події під іншим кутом зору і виробити альтернативне пояснення того, що відбувається. Вам не обов'язково приймати цю точку зору. Але трапляється, що обдумування питання з позицій протилежної сторони призводить до вирішення, якого ви не помічали.

Наші думки відповідають нашим почуттям. Які наші почуття - такі і наші дії.

6. І що тоді?

Ця методика корисна для перевірки уявного розвитку подій, яке стримує ваше рух вперед. Наприклад, ви говорите собі: «Я дійсно дуже хочу піти на вечірку, але ...» (і уявляєте собі картину, як стоїте в гордій самоті). Або «На дорозі суцільні пробки, значить, я можу пропустити ділову зустріч» (і в думках ви вже позбулися роботи).

В даному випадку ви знову схильні переходити прямо до розв'язки сюжету, а цього робити не слід. Дана методика вимагає від вас розглянути ситуацію з самого початку і поступово, повільно розкладати її по частинах, відповідаючи на питання: «І що тоді?» Так можна перевірити, право чи несвідоме мислення, пророчащая катастрофу. Ви усвідомлюєте, як легше впоратися з проблемою, яка так налякала вас, що може привести вас до іншою методикою - формування альтернатив.

У даного сценарію нещасливий кінець. Але хіба він, можна порівняти з нападом паніки, коли мозок в лічені секунди малює картину нещастя? Роздуми дають вам можливість обміркувати ймовірність кожного етапу. Ви розумієте, що можна не запізнитися на літак, полетіти наступним рейсом, перенести місце зустрічі. Можливо, начальство і розсердиться на вас, але не звільнить. Нова ж робота може виявитися краще за попередню.

Ситуація видається далеко не такий безпросвітної, як ви думали, та й ви самі можете зробити набагато більше, ніж бачилося спочатку.

7. Самоінструктаж

Мета самоінструктажа - допомогти собі. Ви задаєте собі певні установки, директиви і правила. Легко сказати: «Буду робити все краще». Але ваша рішучість повинна підкріплюватися планом конкретних дій.

Якщо ви плануєте оновити проводку в будинку, вивчіть інформацію про ремонтні роботи і прикиньте в умі послідовність дій. Якщо ви плануєте сходити за покупками, то, можливо, слід спочатку скласти список. Склавши список, ви впевнені, що не забудете нічого важливого.

Дана методика допомагає в самих різних ситуаціях. Припустимо, ви плануєте проведення презентації перед величезною аудиторією. Природно, що ви нервуєте. Спробуйте скласти детальний перелік дій в даній ситуації (детальний - означає включення всіх дрібниць). Пишіть приблизно так: зайти в туалет (вам не доведеться турбуватися про своє переповненому сечовому міхурі); перевірити всі блискавки і гудзики (ваш костюм в повному порядку); обвести поглядом усіх присутніх (ви не забудете обдарувати глядачів привітним поглядом). Постарайтеся розбити свої дії на максимально дрібні кроки, тому що чим вони дрібніші, тим менше побоювань викликає їх здійснення.

Дуже корисне может віявітіся складання сценарію розвитку ситуации. Ви що-небудь скажете. Хтось відповість вам. Если так - ви скажете то-то и ті-то, и т.д. Головне - визначити, які установки годяться для цієї конкретної ситуації.

8. Самоотвлеченіе

Коли вас засмучує низка крутяться в голові думок, перервіть її. Найкраще просто відволіктися чимось; іншими словами, коли картина, яку показує ваша уява, призводить вас в пригнічений стан, перейдіть на інший канал.

Поль приїжджає в аеропорт з важенним валізою і з'ясовує, що реєстрація на його рейс - в найдальшому кінці величезного залу. Він думає: «У мене зараз рука відвалиться. Мені треба було взяти з собою сумку на коліщатках. Ця валіза доконає мене. А вхід на посадку, напевно, взагалі перебуває в іншому штаті ». Поль розбудовується, нерви його напружені, а це аж ніяк не полегшує його ношу. Що він може зробити, щоб відволіктися? Поль придумує гру: «Сперечаюся, що звідси до місця реєстрації рівно 225 кроків». Тепер він змушений рахувати кожен крок, щоб перевірити, правий він чи ні. Концентрація уваги на підрахунку кроків відволікає його від роздумів про тяжкості валізи і великій відстані.

Коли ви стикаєтеся з неприємностями, можна відвернути себе, свідомо викликаючи картини успіху, і ви відчуєте себе краще. Деякі, правда, висміюють подібні поради: «Та ти просто намагаєшся змусити себе краще почувати». Правильно.

Набагато більше сенсу змушувати відчувати себе краще, ніж змушувати відчувати себе гірше.

Допомагають відволіктися різні методики релаксації. Припустимо, ви лежите в ліжку ввечері, стурбовані думками про масу страшних подій майбутнього дня. Вам важко заснути, а й коли не спимо, ви не відчуваєте радості. Щоб уникнути обтяжливих думок, спробуйте зосередитися на своєму диханні. Розслаблюючу, заспокійливу дихання повинно бути глибоким, що йде швидше з живота, ніж з грудей. Ви концентріруетесь на спостереженні, що ж у вас піднімається з кожним вдихом - живіт або груди. Можна ще сильніше зосередитися на диханні, якщо постаратися відчути, як повітря проходить через ніздрі. Спробуйте порахувати вдихи і видихи. Повірте, важко вважати і ще про щось думати.

9. Гра в адвоката

Дану методику називають також «аргументацією в свою користь». Іноді необхідно виступити на свій захист, так як ми схильні ставитися до себе вимогливіше та строго, ніж до інших. Для проступку, вчиненого приятелем, ви легко знайдете виправдання, але собі ніколи не пробачите того ж. Інші люди помиляються, і ви тут же забуваєте про їх промахи. Але ось ви дали маху - і пам'ятайте про невдачу роками.

Відбувається наступне: ви влаштовуєте собі судилище і самі граєте в ньому всі ролі, крім однієї. Тут ви і обвинувачений, і прокурор, і присяжні, і суддя, який оголошує смертний вирок. У вас немає шансу уникнути покарання. Єдиний, кого немає на цьому судилищі - це адвокат. Адвокат тут потрібен для того, щоб ознайомити присутніх зі пом'якшуючими обставинами, врахувати всі обставини справи. Все, що від нього вимагається, - представити всі обставини справи в сприятливому світлі: «Так, може здаватися, що людина винна, але тільки тому, що вам невідомі всі обставини справи». Адвокат акцентує увагу суду і публіки на деяких, що враховуються при винесенні вироку нюансах: «Так, людина скоїла проступок, але він зовсім не заслуговує такого суворого покарання».

Коли ви судите себе занадто суворо, перевірте, чи присутній на складав вами процесі ваш адвокат. Якщо немає, самі беріться за виконання його обов'язків:

Як би ви оцінили свою поточну проблему за шкалою від одного до десяти балів? Якщо ви відчуваєте пригніченість, смуток, якщо у вас розігралися нерви або мучить депресія, або ж ви з якоїсь іншої причини вибилися з колії, відповідаючи на питання, ви, швидше за все, автоматично оціните свій стан максимальними десятьма балами. Кожен раз, опинившись в заплутаній ситуації, ми схильні думати: «Ну що може бути гірше? »Подібні відчуття викликані тим, що людям властиво встановлювати на десятибальною шкалою подій точки відліку. А це все одно, що спробувати визначити розміри кімнати, просто кидаючи лінійку на підлогу. Щоб встановити точку відліку, пригадайте найтяжчий подію у своєму житті: смерть близької людини, розлучення, звільнення з роботи або просто якийсь особливо неприємний випадок. Потім згадайте, починаючи з раннього дитинства, щасливі, повні надій і радощів періоди. Що б ви могли назвати найщасливішою подією вашого життя?

Потім на десятибальною шкалою внизу напишіть найгірше подія вашого життя і оточили його одиницею, а нагорі - найщасливіший, рівне десяти балам. Тепер у вас є точки відліку для оцінки того, що ви переживаєте в даний момент. Важке вам випало випробування або не дуже? Може бути, воно тягне тільки на чотири бали? Якщо ви усвідомлюєте, що в минулому ви переживали і куди гірші часи, ви відчуєте впевненість, що подолаєте справжні труднощі.

Arthur Frееman Як уникнути помилок? Bizkiev.com

Як уникнути помилок?
6. І що тоді?
Як уникнути помилок ?
Як уникнути помилок?
Вона полягає в тому, що ви без міркувань приймаєте на віру будь-яку критику на свою адресу, не замислюючись: «А судді хто?
Що означають мої слова?
Як саме я інтерпретую події?
Яке значення вони мають для мого життя?
Наскільки вони вагомі?
Чи немає інших пояснень того, що сталося?