Полезные материалы

Танці: спілкування, розвага або лікування? Танцетерапія в подробицях

  1. Історія танцю і танцетерапія
  2. Танці - що це? Психотерапія!
  3. Танцетерапія в подробицях
  4. Як з'являються м'язові затиски?
  5. Які бувають м'язові затиски?
  6. Танець - то, що доктор прописав

зміст:

Існує безліч різних способів виразити себе через мистецтво. Хтось пише вірші, хтось прозу, хтось малює картини, а хтось співає. А якщо творці не нагородив вас особливими талантами? Не втрачайте віри і знову спробуйте знайти їх в собі. За допомогою ... танцю.

До змісту

Історія танцю і танцетерапія

Ще до того, як людина навчилася розмовляти і спілкуватися з собі подібними за допомогою мови і слів, його помічником в цій складній справі було ... власне тіло. В ті славетні доісторичні часи засобом комунікації між нашими прабатьками виступав танець, рухи людини. Більш того, за допомогою танцю мисливці просили собі удачі у язичницьких богів, танцями ж відзначали багату здобич, танцями навіть проводжали в останню путь своїх загиблих одноплемінників. Танець використовувався людьми, в тому числі, і як частина релігійних ритуалів та громадських свят. Дуже сприйнятливі до гармонії душі і тіла ранні греки перетворили мистецтво танцю в систему, яка має різноманітні пристрасті. Аристотель прирівняв танець до поезії і стверджував, що танцюристи, завдяки рухам в певному ритмі, можуть передавати манери, пристрасті і дії. Поступово танець набрав характеру світського розваги. Пройде зовсім небагато часу (всього-то кілька століть) і потреба в танці стануть відчувати все, без розбору на статус, вік і стать. У середні століття і пізніше вже танцювали і королі, і придворні - після спілкування з королями, і селяни - відпочиваючи після важкої праці. Подібне соціальне єднання потім зруйнують тільки ... досягнення сучасної нам цивілізації.

На жаль, в сучасному суспільстві існує думка, що танець - це елітний вид мистецтва, заняття, малодоступною для звичайних людей. Деякі з нас всерйоз обговорюють точку зору "танцями повинні займатися лише професіонали". В результаті - люди вважають за краще дивитися гарні танці на концертних майданчиках або на екранах телевізорів. Оскільки сучасні танці, особливо балет, дуже складні у виконанні, мало хто готовий ставитися до цього заняття так само серйозно, як ставляться до вибору професії, наприклад. Вступити в хореографічне училище і все життя професійно займатися танцем? Це не для мене! - скаже більшість. А тим часом заняття танцями корисні! Причому не тільки як засіб для самовираження, а й як спосіб "лікування" багатьох душевних недуг.

До змісту

Танці - що це? Психотерапія!

Знаменита танцівниця Айседора Дункан вважала головним в танці не техніку виконання, а його емоційну складову. Адже наше тіло насправді завжди виражає те, що ми переживаємо в житті, то, як ми вибудовуємо відносини з самим собою, з оточуючими людьми і світом. В танець втягується вся особистість цілком - і тіло, і інтелект, і душа. Адже тіло, психіка і розум складають єдине ціле. Не секрет - дивлячись, як людина рухається, можна зрозуміти, які проблеми існують у нього в житті. У психології прийнято вважати, що існує взаємозв'язок між емоційним станом людини, його душевними переживаннями і тілесними хворобами (соматика), і навпаки - тілесні затискачі можуть впливати на емоційний стан. Буває, людина усвідомлює це тільки після зняття затиску, фізично відчуваючи різницю "до" і "після".

Прихід танцю в психотерапевтичну практику пов'язують з Меріан Чейс. Деякі студенти, які займаються в її студії танцями, були пацієнтами психотерапевтів. Психотерапевти помітили, що з їх пацієнтами відбуваються позитивні зміни, і з'ясували, що цьому сприяли заняття в студії Чейс. Незабаром вони самі стали направляти своїх пацієнтів в цю студію, а Меріан перенесла акцент з безпосереднього вивчення танцювальної техніки на вираження індивідуальності особистості за допомогою руху, вивчивши взаємозв'язок рухів тіла з емоційними проблемами. У 1946 році Меріан Чейс була запрошена на роботу в одну з перших в світі гуманістично орієнтованих психіатричних клінік - лікарню Св. Елізабет у Вашингтоні.

До змісту

Танцетерапія в подробицях

Все танцетерапевти дотримуються у своїй практиці тези, що психологічні і фізіологічні процеси взаємопов'язані, що танець, це не тільки і не стільки техніка, скільки вираз глибинної сутності людської душі.

Наше тіло не вміє брехати, воно завжди показує нас такими, якими ми є. Часто людину лякає відкриття цього знання про самого себе, що якась людина боїться визнати в самому собі, щось заперечує. Поступово втрачається контакт з власним тілом, і в якийсь момент можна виявити, що наші знання про себе фрагментарні, часткові, і цілісного уявлення про себе - ні. У танці задіяна не тільки свідома сторона особистості, а й несвідома. Так ось, використовуючи танець як психотерапевтичний інструмент можна посилити або той, або інший аспект особистості, приходячи до їх природної гармонії. Якщо людина не може керувати своїми емоціями, захоплений ними - не виключений психічний зрив. За допомогою упорядкованого ритму рухів, заданого в просторі і часі, танцетерапевт допомагає людині посилити його свідому сторону, вчить контролювати як своє тіло, так і свої емоції. Буває і навпаки, людина надмірно контролює себе, кожен свій жест, будь-який рух. В цьому випадку, завдання фахівця - допомогти активізувати творчість, спонтанність руху, навчити прислухатися до своїх внутрішніх імпульсів.

До змісту

Як з'являються м'язові затиски?

Життя сучасної людини повне стресів і переживань. Наші пращури на всі зовнішні подразники реагували дією, причому негайним. Тікає видобуток - потрібно наздогнати, нападає противник - потрібно захищатися. Всі емоції і переживання виливалися в м'язові дії. Як і раніше, будь-яке подразнення призводить до викиду в кров "гормонів дії", наприклад, адреналіну. Але сучасне суспільство накладає певний відбиток на поведінку індивідуума, рішучі дії вже не схвалюються. У підсумку викид гормонів відбувається, а м'язова реалізація - немає, хоча м'язи напружуються, готові до дії. Залишається м'язовий затиск, спочатку незначний і швидко проходить. Але якщо подразники діють постійно і постійно не відбувається розрядка м'язової напруги, то з часом це саме напруга накопичується. Виникає стійкий затиск певної групи м'язів.

До змісту

Які бувають м'язові затиски?

У кожної людини свої проблеми, які змушують м'язи напружуватися. У кого-то більше напружені м'язи спини, у кого-то - м'язи шиї. За теорією танцетерапевтов різні м'язові затиски говорять про різні внутрішні проблеми людини.

Сутулість і понурість постави - іноді може служити показником того, що людина намагається звалити на себе непідйомний тягар турбот і зобов'язань або ж не може самостійно вирішити якусь проблему, а то і просто знаходиться в очікуванні цієї проблеми. Немов несе дуже важкий мішок.

Поява симптомів радикуліту - можливо і у абсолютно здорового в цьому плані людини. Радікулітние болю з'являються тоді, коли м'язи спини напружуються асиметрично (наприклад, якщо довгий час носять вантаж в одній руці). Тоді в області попереку виникає великий м'язовий перекіс, який і викликає біль. У психології прийнято вважати, що права сторона людського тіла позначає дії соціального характеру (правою рукою ми пишемо, працюємо і т.п.), а ліва - символізує реакції і думки особисті, інтимні (і серце з лівого боку ...). І якщо людина довгий час "піднімає правою рукою" непосильні проблеми на роботі або в бізнесі, у нього виникають м'язові напруги з правого боку спини. Або ж якщо йому доводиться "тягнути лівою рукою" складності в ліжку або в сім'ї - то поступово накопичується зажим з лівого боку спини. Так і з'являються радікулітние болю.

Затиск м'язів шиї - напруга комірцевої зони часто видає якесь матеріальне напруга, наявність матеріальної тягаря або невиправданого утриманця, що сидить на цій шиї.

Затиск м'язів черевного преса - в російській мові є ще одне значення слова "живіт" - "життя". Напруга м'язів в області живота видає страх людини за своє фізичне благополуччя, очікування загрози власного життя.

Втягнута в плечі голова - свідчить про те, що людину обмежують в його соціальному зростанні "зверху", немов він живе в приміщенні з дуже низькою стелею.

Напруга передньої поверхні стегна - говорить про те, що людина колись дуже складно розривав з кимось стосунки, розставання було тяжким і викликало неприємні емоції, в тому числі і бажання "дати стусана". Зрозуміло, що культурна людина собі цього не дозволить, і не може зрозуміти тому, звідки йде ця напруга.

Затиск в районі сідниць - показник очікування покарання з боку. Йде це з дитинства, коли дитини могли розстріляти за будь-яку провину, виробляється свого роду умовний рефлекс на покарання. У той же час це досить інтимна зона, до того ж - незахищена, адже прикривати її руками в разі чого вважається непристойним.

М'язи можуть напружуватися в різному ступені і в різному поєднанні, створюючи досить складну мозаїку і утворюючи своєрідний мову тіла - а точніше, мова несвідомого. Крім того, реакція на певні проблеми у кожного індивідуальна, тому при роботі з м'язовими затисками необхідно в бесіді з'ясовувати індивідуальну реакцію, особливості сприйняття.

До змісту

Танець - то, що доктор прописав

Будь-які танці, хоч вальс, хоч ламбада, хоч рок-н-рол - потужна зброя проти комплексів, стресів, чорних думок і почуття самотності. Частина моторної кори головного мозку, яка відповідає за нашу рухову активність, розташована близько до тих структур, які керують нашими почуттями. Зміни в моторній корі дають і зміни в почуттях. У спортсменів, після вдало проведеної тренування виникає почуття так званої "м'язової радості" ... Коли ми танцюємо, у нас виділяють "гормони радості" - ендорфіни. Вони і виганяють смуток і тугу.

Будь-які парні танці можуть бути хорошим способом боротьби з сімейними конфліктами і сварками. Танцюючи в парі, партнери отримують відчуття єднання один з одним, спільного руху. Вибирайте танець під свій темперамент і настрій. Це може бути повільний і плавний класичний вальс, запальні латиноамериканські танці, або ж томне і пристрасне танго. Іноді рух, жест, погляд в парному танці може сказати партнеру більше, ніж безліч слів.

Групові танці впливають на психіку людини ще більше, завдяки особливому почуттю "команди". Загальний настрій настільки сильно, що здатне заразити будь-якого і вивести з самого поганого настрою і депресії. Групові танці особливо гарні для жінок, у яких є проблеми в особистому житті. Недарма в культурі кожного народу практично є такий танець, як хоровод. І танцювали його найчастіше незаміжні дівчата, які шукають собі пару. Але для того, щоб відчути дух групового танцю не обов'язково їхати в село і організовувати там хоровод. Сучасні фітнес-центри пропонують великий вибір різних групових занять танцями, це може бути і так званий "танець живота" - або Вelly dance. Останнім часом він став дуже популярний. Тільки позитивні емоції - красиві яскраві костюми, запальна музика, і на відміну від західних танців, цей - заснований майже виключно на роботі м'язів. Добре діє на хребет, м'язи спини і живота. При цьому активні рухи стегон формують красиву талію. Або ж танцювальна аеробіка - спрямована не тільки на корекцію фігури, але і на загальне оздоровлення і підняття тонусу, швидкі ритмічні рухи зміцнюють серцево-судинну систему, розвивають пластику і граціозність. Степ-аеробіка - допомагає розробляти суглоби і формувати звід стопи, розвиває координацію і рівновагу, вестибулярний апарат, тренує серце.

Який би танець ви не вибрали, може, ви просто захочете ритмічно порухатися під музику у себе вдома, в будь-якому випадку це буде добре для вашого тіла і душі, набагато краще, ніж простий перегляд танців по телевізору.

Коментувати можут "Танці: спілкування, розвага або лікування? Танцетерапія в подробицях"

Які бувають м'язові затиски?
А якщо творці не нагородив вас особливими талантами?
Вступити в хореографічне училище і все життя професійно займатися танцем?
Коментувати можут "Танці: спілкування, розвага або лікування?