Полезные материалы

Уткін не правий. Команда Гончаренко найсміливіша в РПЛ

Лукомський послухав Василя з блокнотом.

Лукомський послухав Василя з блокнотом

Василь Уткін атакував ЦСКА в ефірі радіостанції «Ехо Москви» . За емоціями і домислами (або інсайдерською інформацією) пішли фактичні тези: «ЦСКА - сама б'є пенальті команда за останній час. Команда в силу відомих причин майже не атакує, але тим не менш регулярно б'є пенальті. Тому що треба ».

Обидва спостереження розбиваються статистикою.

1. ЦСКА Гончаренко - найсміливіша команда Росії.

Навіть базова статистика видає в ЦСКА одну з найбільш атакуючих команд ліги.

Більш важкі показники детальніше описують стиль. Вони доводять, що ЦСКА минулого сезону - не просто атакуюча команда, а однозначно найсміливіша в лізі.

Відсоток дій на чужій третини поля характеризує територіальне домінування команди. ЦСКА лідирує з 3% відриву від 2-го місця - «Зеніту» (це пристойна різниця).

Передачі в гостру зону - це точні паси в 18-метрову зону по радіусу від центру воріт. Саме звідси наносяться найнебезпечніші удари, паси сюди народжують гостроту, паніку і потенційні моменти для порушень. ЦСКА - лідер з гігантським відривом (78 передач від 2-ї команди ліги - «Краснодара»).

Відстань до воріт суперника при втратах показує, як далеко просувається середньостатистична атака команди. У ЦСКА знову солідний відрив від 2-го місця.

У новому сезоні зіграно всього 4 туру. Цього недостатньо, щоб цифри стали достовірним уособленням стилю команд, але на такій короткій дистанції, навіть в невдалий період, навіть на тлі перебудови ЦСКА не став оборонної командою: 3-тя по території, 2-я по передачам в гостру зону, 5-я по відстані до воріт при втратах.

Зрозуміло, звідки стереотипи про ЦСКА. Команда грає в 3 захисника (єдина команда з топ-5, яка завжди використовує цю схему) і доставляє м'яч у атаку прямолінійно за мірками топ-клубу (прямолінійність часто плутають із закритістю).

Іронія в тому, що ЦСКА якраз один з 2-3 клубів ліги, які правильно використовують схему в 3 захисника в атаці. У їхньому випадку це дійсно 3 захисника, а не 5. Звинувачувати таку команду в нестачі сміливості - маячня.

2. Теза «ЦСКА - сама б'є пенальті команда за останній час» не до кінця вірний. З початку 2018 го команда Гончаренко пробила всього 1 пенальті. За весь минулий сезон - 7, що теж не робить її самої б'є: у «Ростова» - 8. ЦСКА лідирує за кількістю пенальті, тільки якщо вважати «останнім часом» весь минулий сезон і початок цього (але все одно не одноосібно).

Далі Василь робить припущення, що стиль команди пов'язаний з кількістю пенальті. Логічно: чим більше і ефективніше команда тисне на небезпечну зону в штрафний, тим більша ймовірність, що суперник (або суддя) помилиться.

Насправді все важче, така система недооцінює ймовірність пенальті контратакують команд. Але в цілому зв'язок між тиском і отриманими пенальті є.

В середньому команді РФПЛ було потрібно 46,71 точного пасу в гостру зону на один пенальті. У ЦСКА на один пенальті йшло 51,3 пасу. Тобто вони отримують пенальті рідше очікуваного, якщо відштовхуватися від ступеня тиску на суперника. Ось результат клубів топ-5.

За цією системою все гранди могли бити пенальті частіше. Але важливіше інше: результат ЦСКА не виділяється на цьому тлі. Кількість зароблених пенальті якраз співвідноситься зі статистикою точних передач в гостру зону. Ймовірно, ЦСКА отримав більше пенальті саме тому, що ефективніше тиснув на суперників.

Додамо в міні-дослідження оборонну сторону. З кількості допущених точних передач в штрафну розрахуємо кількість «заслужених» щодо тиску на оборону пенальті. Тільки тепер до ЦСКА з'являються мінімальні питання.

ЦСКА недоотримав 2 пенальті в свої ворота щодо того, як він оборонявся. У ворота суперників призначили на 1 пенальті менше. Підсумок: +1 пенальті щодо тиску. Назвемо це бонусним пенальті.

Результат ЦСКА - точно не головна аномалія в лізі. Є команди і зі значно більш підозрілою різницею. Навіть тут багато пояснюється стилем або везінням. Але якщо шукати дивні речі, то серед цих команд.

Але якщо шукати дивні речі, то серед цих команд

Ось таблиця бонусних пенальті за топ-клубам.

Ось таблиця бонусних пенальті за топ-клубам

Всупереч припущенням Уткіна, стиль гри ЦСКА якраз здорово пояснює, чому команда отримує трохи більше пенальті, ніж конкуренти. У них є перевага в 1 пенальті на дистанції сезону, але ніяк не система або вплив на суддів.

Самі по собі цифри не дають гарантії, що ЦСКА судять справедливо. Пенальті у ворота «Єнісей», який спровокував вислів, дійсно спірне. Просто статистичного тренда трактування пенальті на користь ЦСКА не простежується. Можливо, у Уткіна є інсайдерська інформація з клубу, але в виступі він згадав саме зв'язок між атакуючої грою і кількістю пенальті. Це призвело до фактичних помилок. Вони підривають довіру до решти тез і викликають сумніви в об'єктивності Василя.

Використано дані InStat і Opta

фото: pfc-cska.com / Олексій Бєліков; Gettyimages.ru / Epsilon; використано фото: РІА Новини / Олексій Філіппов, Євген Біятов, Володимир Федоренко; fc-rostov.ru / Alexey Starostin; pfc-cska.com / Олексій Бєліков