Полезные материалы

Українка верхова порода коней

Українська верхова порода коней вже більше 20-и років розлучається, як порода спортивного спрямування, має універсальну працездатністю для виїздки, конкуру, триборства, а за кількістю племінного поголів'я посідає перше місце в Україні серед заводських порід. Українська верхова порода коней вже більше 20-и років розлучається, як порода спортивного спрямування, має універсальну працездатністю для виїздки, конкуру, триборства, а за кількістю племінного поголів'я посідає перше місце в Україні серед заводських порід

на фото кобила регалії (Генерал xx - Реклама)

Коні української верхової породи характеризуються високим ростом, мають розвинений корпус, гармонійне статура, міцну конституцію. У них пропорційна голова, довга з високим виходом шия, глибока і широка груди, довгий широкий нормального нахилу круп, міцні з правильною постановкою кінцівки, енергійний темперамент, продуктивні рухи на все аллюрах, здатність засвоювати елементи вищої школи верхової їзди. У породі поєднуються найкращі якості вихідних порід: енергійність, сухість, міцність конституції чистокровної верхової; високий зріст, масивність і костистих західноєвропейських; прекрасні форми орлово-ростопчинськой породи, яка прославилася на весь світ кіньми неабияк і неповторного екстер'єру.

[SinglePic not found] на фото жеребець Імпресаріо (Інтриган - Подруга) 1994 р.н.

Популярність УВП і їх здатність добре виступати на змаганнях з кінного спорту підтверджена багаторазовими досягненнями спортсменів-кіннотників на міжнародному рівні. Переможцями та призерами міжнародних змагань, включаючи Олімпійські ігри, ставали близько 50 коней української верхової породи. За останні 10 років кращими на змаганнях були: в виїздки - Шипшина, Кварц, Ареал, Мехоли, в конкурі - Тубілець, Бахус, Фібрин, Шаблон, Хинган, в триборстві - Термін, Чолобитна, Нуклон, Кожух. Так само коні української верхової породи входили до складу збірної команди СРСР з виїздки та конкуру (Іхор, Гравець, Пліт, Шквал, Рух, Букет, Барбарис, Іхтіандр, Шипшина, Гороскоп і ін.) На XIX Олімпійських ігор в Мехіко радянський спортсмен І. Кизим виступав на вороному жеребці Іхор і став Олімпійським чемпіоном. Блискуче показали себе коні цієї породи на Московській Олімпіаді 1980 року. Три російських вершника - Ю.Ковшов на Гравці, В.Угрюмов на шквал і В.Місевіч на плотах - стали чемпіонами в командному заліку з виїздки. * Про ці конях докладніше в розділі «кращі коні УВП»

на фото переможець Кубка Призидента РФ Париж (Ірис-Пахма)

Робота по створенню коні верхової-упряжні типу на Україні почалася відразу після закінчення Великої Вітчизняної Війни з ініціативи маршала Радянського Союзу С.М. Будьонного. Здійснювалася вона спочатку в Українському кінному заводі, куди надійшло 275 трофейних кобил (ноніус, Гідрал, норт-стар, фуріозо) в основному з таврами угорського кінного заводу Мезохедьеш. Одночасно були завезені трофейні жеребці ганноверської, тракененской, угорської, чистокровної верхової порід і їх помісей. При створенні української верхової породи використовувалися коні більше 11 порід. Основними породами були: чистокровна верхова, тракененская, угорська, російська верхова, менше використовувалося коней ганноверської, арабської, і ахалтекинской порід. Велике значення в створенні і вдосконаленні породи мало використання в племінній роботі жеребців і кобил, що несуть в собі кров російської верхової породи.

на фото жеребець Букет

З початком участі країни у великому кінному спорті (Олімпійських іграх) були потрібні коні високопородні, ошатні і елегантні. У племінній роботі зі створення УВП коней були використані кобили-дочки і внучки вороного жеребця російської верхової породи Букета, 1934 року народження від Ожерелка і Балалайки, а також дочки Глобуса, вороного, 1934 року народження від зразків і Годувальнице. Серед них були кобили билина, Гвоздика які залишили найбільший слід в українській верховій породі і з'явилися родоначальницями маточних родин. З жеребців-плідників з орлово-ростопчинськой кров'ю були використані жеребці Безтурботний і Гуркіт, а пізніше їх нащадки жеребці Інбар, Розбір, Берендей, Хорей і ін.

на фото кобила Еріка (Робінзон Гольдоні - Емаль)

Коні УВП були широко поширені в ряді союзних республік і за кордоном. Наприклад, в період з 1980 по 1989 роки кінним заводам продано більше 3000 племінних і спортивних коней, з них різним спортивним організаціям - близько 600 голів. За період з 1975 по 2000 роки в породі отримано 318 переможців і призерів міжнародних та внутрішньодержавних змагань з кінного спорту, в тому числі виїздки - 128, конкур - 96, триборство - 74. Затверджено була порода в 1990 р (раніше українська породна група - УПГ ), в той же час і була затверджена і її генеалогічна структура - 6 чоловічих лінії, 2 родинні групи і 15 маткових сімейств.

В даний час селекційно-племінна робота з української верхової породою ведеться в 11 кінних заводах і деяких племінних фермах. У племінному ядрі числиться тисячі двісті одна кінь, в тому числі 29 жеребців-плідників, 411 маток і 761 молодняка різного віку. Як відомо, у створенні породи найвагоміший внесок внесли кінні заводи Олександрійський, Лозівський, Деркульський, Ягольніцкій, Харківський.

Як відомо, у створенні породи найвагоміший внесок внесли кінні заводи Олександрійський, Лозівський, Деркульський, Ягольніцкій, Харківський

коні «КЗ« Статус »

В цілому, сучасні коні української верхової породи, особливо її племінного ядра, досить породних, верхового формату, сухий міцної конституції, без значних недоліків екстер'єру, власники красивих зовнішніх форм. Вони доброзичливі і невибагливі до умов утримання в порівнянні з деякими вихідними породами.

на фото жеребець Орбіт (Бориспіль - Оранта)

На жаль економічна ситуація в 90-х роках не кращим чином позначилася на породі. У панує хаос було вивезено краще поголів'я української верхової в країни ближнього зарубіжжя і за океан, а нестабільна ситуація в країні змусила забути про прогрес. На сьогоднішній день ведеться активна робота з удосконалення породи, для поліпшення робочих якостей використовується генофонд європейських спортивних порід. Практикуються сучасні технології в відтворенні - УЗД діагностика жеребости кобил, штучне запліднення свежеразбавленной і замороженої спермою, з'явилися кваліфіковані фахівці в цій галузі.

Все це зумовило зростання популярності породи, наші коні затребувані в країнах ближнього зарубіжжя - Білорусія, Польща, особливо Росія, де українська верхова займає гідне місце в ряду успішних спортивних порід.

__________________________________________________________

автор: «Кінний завод« Статус ».

Дякуємо Ніну Плотіцину за допомогу в підготовці матеріалу.

Дякуємо Ніну Плотіцину за допомогу в підготовці матеріалу