Полезные материалы

Лукашенко влаштував демарш перед Путіним на саміті СНД

«Немов роздумував - подавати руку чи ні»

Саміт СНД у Сочі за участю Володимира Путіна в черговий раз продемонстрував, що в «товаришах згоди немає»: президенти України та Киргизії проігнорували зустріч, Назарбаєв занурився в себе, а Лукашенко в пух і прах розкритикував Співдружність за повільність і неефективність. На думку Батьки, щоб вийти з «сфери благих намірів» і щось робити, СНД потребує серйозної реформи.

На думку Батьки, щоб вийти з «сфери благих намірів» і щось робити, СНД потребує серйозної реформи

фото: kremlin.ru

Лідери СНД почали з'їжджатися в Адлер ближче до ланчу - традиційного часу початку всіх заходів, господарем яких є російський президент. Деякі, як, наприклад, Олександр Лукашенко, мають біля Чорного моря власні резиденції, інші - скористалися гостинністю Володимира Путіна. І тільки молдавський президент Ігор Додон був змушений ночувати навіть не в найдорожчому сочинському готелі: коли в країні сильна опозиція, главі держави якось не з руки смітити грошима.

Володимир Путін зустрічав гостей у фойє одного з готелів, побудованих до Олімпіади-2014, і після обміну рукостисканнями проводжав в сусідню кімнату. Всіх - в одну і ту ж, за винятком Нурсултана Назарбаєва, з яким з невідомих причин ВВП вирішив кілька хвилин нашептатися в іншому приміщенні. Втім, тет-а-тет вийшов недовгим: у двох лідерів ще буде окрема двостороння зустріч в п'ятницю.

Хоча глави пострадянських держав зібралися буквально через кілька днів після ювілею свого неформального лідера, подарунків Володимиру Путіну ніхто не привіз. А якщо і привіз, то вважав за краще не анонсувати їх публічно. Тільки Гурбангули Бердимухамедов соромитися своїх почуттів не став: у присутності ЗМІ він вручив ВВП презент в традиційному східному стилі. Щеня алабая , Який вважається національним надбанням Туркменістану, та ще по кличці Вірний, прозоро натякав Володимиру Путіну на готовність Ашхабада до нового етапу відносин, зіпсованих газовим скандалом і заграванням туркменських властей з китайцями. До речі, щоб зробити приємне Володимиру Путіну, Бердимухамедову навіть довелося піти на злочин: за вигаданим ним же самим законом алабаї, як і ахалтекінцев, не підлягають вивезенню з країни.

Під час передачі подарунка виявилося, наскільки по-різному лідери ставляться до братів своїх менших. Бердимухамедов впевнено і навіть трохи гидливо взяв цуценя за комір, Володимир Путін - обняв, поцілував і ніжно пригорнув до себе, за кілька секунд «мимими» гарантовано збільшивши ряди своїх вірних прихильників. Що чекає алабая в Росії, поки сказати важко: він може залишитися жити в сочинській резиденції глави держави «Бочаров ручей» або переїхати в Підмосков'ї.

Після обміну привітаннями на спільне фотографування у прапорів зібралися 9 лідерів СНД. Петро Порошенко не тільки не приїхав сам, але навіть не став дотримуватися політес, який традиційно підтримувався присутністю на таких зустрічах українського посла. Як пояснив журналістам голова Виконкому СНД Сергій Лебедєв, хоча офіційно ніяких звернень від України не надходило, де-факто вона звернула свою участь в СНД. Уже кілька років Київ не платить членські внески. А його представники беруть участь тільки в тих форматах, які їм цікаві, - наприклад, в нарадах з економіки.

Крім Порошенко, лідери СНД недорахувалися киргизького лідера Алмазбека Атамбаєва, для якого саміт в Сочі повинен був стати останнім: 15 жовтень Киргизія обере нового президента. Сентиментальний Атамбаєв дуже хотів особисто з усіма попрощатися, проте сам собі все зіпсував, публічно звинувативши Назарбаєва у втручанні у внутрішні справи республіки. «Вже не знаємо, яка муха його вкусила», - гірко розводили руками представники Виконкому СНД, які збиралися готувати урочисті проводи. Втім, постійні сварки між лідерами країн СНД - справа цілком звичайне. Наслідки «родових травм», отриманих при підставі Співдружності і розподілі радянської спадщини, як і раніше дають про себе знати. Крім того, не всі готові співпрацювати на рівних в нових економічних умовах.

Журналісти звернули увагу на те, що глава Білорусії з'явився на саміті, засунувши кисть руки глибоко під піджак, немов роздумуючи, подавати її Володимиру Путіну чи ні. Преса пересуджує, що між союзниками знову пробігла чорна кішка: не випадково Батька під час навчань «Захід-2017» відмовився їхати на один з Путіним полігон і виявився єдиним з лідерів, з ким російський президент не запланував окрему зустріч у рамках саміту СНД. (За деякими даними, Лукашенко все-таки приїжджав до ВВП в резиденцію під покровом чорної сочинської ночі, однак те, як це було зроблено, швидше за викликає більше запитань, ніж відповідей.) Західні ЗМІ і зовсім стверджують, що у Лукашенка - не тільки рука в піджаку, але і дуля в кишені: за їхніми даними, Батька готовий прийняти запрошення відвідати саміт «Східне партнерство», який в Кремлі схильні розглядати як «антиросійський проект» Євросоюзу.

Що стосується безпосередньо саміту СНД, то він традиційно виробляє складне враження. З одного боку, діалог лідерів пострадянських республік зрозумілий і пояснимо. З іншого - абсолютно не ясно, про що саме вони домовляються, якщо, наприклад, у зовнішньоторговельному обороті РФ на країни Співдружності припадає лише 12% (до речі, частка партнерів по ЄАЕС ще смішніше - 8,8%).

Ось і на цей раз серед 18 (!) Документів, підписаних за підсумками саміту, важко виділити хоч один змістовний. «Це рішення не нашого рівня - якісь заяви та інше! - не витримав Олександр Лукашенко. - Збираємося, вдаємо, що у нас все добре, а насправді ефективність дуже низька ». Батька підкреслив, що принципову важливість для СНД має торгово-економічна тематика, зокрема, угоду про зону вільної торгівлі, а також питання безпеки. «Але ми або боїмося їх поставити, або розуміємо, що ми не зможемо їх вирішити», - поскаржився він, закликавши колег провести серйозну структурну реформу СНД.

Але його не почули. У сухому залишку від саміту залишилося два конкретних рішення: провести наступну зустріч в Душанбе і оголосити 2019 рік Роком книги.

Найкраще в "МК" - в короткій вечірньої розсилці: підпишіться на наш канал в Telegram