Полезные материалы

Молочна кислота в м'язах

  1. Звідки береться молочна кислота
  2. Чому болять м'язи
  3. Як позбутися від молочної кислоти
  4. відвідування сауни
  5. гаряча ванна
  6. Вживання великої кількості рідини

Останнім часом все більше людей займається спортом Останнім часом все більше людей займається спортом. Багато хто хоче якомога швидше домогтися бажаного результату, тому перестараються на тренуваннях. У підсумку, після чергового тренування людина відчуває біль в м'язах. Вона виникає в результаті накопичення молочної кислоти.

Накопичення світовим співтовариством молочної кислоти в м'язах призводить до ряду неприємних відчуттів: до болю в різних групах м'язів, загальної слабкості і навіть до підвищеної температури. Такий стан може тривати кілька днів і навіть кілька тижнів. Все залежить від того, наскільки сильною була фізичне навантаження.

Не завжди такий стан виникає після тренувань. Іноді навіть тривала прогулянка здатна спровокувати такий стан. Але воно, як правило, швидко проходить і больові відчуття не доставляють особливого дискомфорту.

Звідки береться молочна кислота

При будь-якому фізичному навантаженні задіяні наші м'язи При будь-якому фізичному навантаженні задіяні наші м'язи. Щоб м'язи нормально виконували свої біохімічні функції, їм потрібно поглинати достатню кількість кисню. За допомогою кисню м'язи поповнюють запаси енергії (оновлюють АТФ). При фізичних навантаженнях м'язи скорочуються дуже інтенсивно. Тому чим інтенсивніше скорочуються м'язи, тим більше їм потрібно кисню.

Особливість нашого організму полягає в тому, що інтенсивне скорочення м'язів призводить до блокування надходження кисню. Під час інтенсивного навантаження місцевий кровотік сповільнюється, а внаслідок цього сповільнюється і надходження кисню в м'язи. У підсумку виходить, що наші м'язи потребують кисню, але в той же час вони обмежують кровотік і зменшують приплив кисню.

Але незважаючи на це, навантаження на м'язи все одно триває, і тому м'язи шукають нові джерела енергії. В результаті в м'язах виробляється АТФ без кисню, в анаеробному режимі. Глікоген, що міститься в м'язах, допомагає виробляти енергію без кисню.

Але в результаті такого отримання енергії виробляються місцеві виділення, які називаються молочною кислотою. При утрудненому кровотоці молочна кислота з м'язових тканин виводиться з працею, тому вона накопичується в м'язах.

Два основних компоненти молочної кислоти - водень і аніон лактату. Кислота знижує рівень РН в м'язах, в результаті чого людина відчуває біль і печіння. Але не дивлячись на це, молочну кислоту відносять до групи м'яких кислот.

Чому болять м'язи

Велика частина молочної кислоти, яка виробляється під час фізичних навантажень, дуже швидко виводиться самостійно з м'язових волокон - максимум протягом двох-трьох днів після її вироблення. Вона не затримується в організмі на тривалий період. Тому той біль, який людина відчуває через три доби після тренування, ніяк не пов'язана з молочною кислотою.

Однак, незважаючи на те, що молочна кислота залишає м'язові волокна через дві доби, вона здатна спровокувати їх пошкодження. В результаті цього людина буде відчувати сильну м'язовий біль до тих пір, поки м'язи не відновляться.

Якщо людина відчуває відчуття печіння в м'язах під час тренування, це ще не означає, що він буде відчувати біль в наступні пару днів. Однак, якщо відчуття печіння занадто сильне, то варто припинити тренування або послабити вправи, так як є ймовірність того, що молочна кислота виробилася в великій кількості і м'язові волокна будуть сильно пошкоджені.

До розвитку больових відчуттів в м'язах може привести не тільки молочна кислота, а й синдром відстроченого м'язового болю. Що ж це таке? Такий різновид больових відчуттів отримала свою назву завдяки тому, що вона з'являється через деякий час після тренування. Хоча м'язи і починають хворіти майже відразу, але до цього болю призводить надмірна кількість молочної кислоти. Через пару днів вона виводиться і до цього часу про себе дає вже знати інший тип болю - травматична біль.

Вона виникає через сильного фізичного навантаження, яка тягне за собою деформацію і пошкодження м'язових волокон, наприклад розтягнення. Такий тип болю проходить самостійно приблизно через тиждень. Але якщо випадки важкі, то людині доводиться звертатися за допомогою до лікаря.

Ще одна причина, яка призводить до розвитку синдрому відстроченої болю - розвиток запального процесу, який протікає в м'язах. Це цілком нормально. Адже в м'язові волокна починають надходити ті імунні клітини, які необхідні для запуску процесу регенерації м'язової тканини.

Як позбутися від молочної кислоти

При надлишкової виробленні молочної кислоти від неї необхідно позбутися. Це знизить ризик розвитку відстроченого больового синдрому і відчуття печіння. На жаль, повністю вивести молочну кислоту з організму самостійно не вдасться, але можна прискорити цей процес.

відвідування сауни

Під впливом високих температур кровоносні судини і м'язові волокна розширюються, а кровотік стає більш інтенсивним. В результаті молочна кислота виводиться швидше. Але не можна проводити в сауні багато часу без перерви, інакше можна зробити тільки гірше. Схема відвідування сауни повинна бути приблизно такою: перший підхід - 10 хвилин, після чого потрібно вийти з кабінки на хвилин п'ять, другий підхід - 15 хвилин і перерва - 5 хвилин. За день в сауні можна провести не більше години. А завершити цю процедуру рекомендується прохолодним душем.

Існують протипоказання до відвідування сауни. Наприклад, людям, що страждають від цукрового діабету, гіпертонії , Серцево-судинних захворювань відвідувати парилку не рекомендується.

гаряча ванна

Не завжди є можливість відвідати баню або сауну. Тому можна замінити їх звичайною гарячою ванною. Необхідно в ванну набрати воду настільки гарячу, наскільки ви зможете витерпіти. Просидіти у ванній потрібно не менше 10 хвилин, але стежте за тим, щоб гаряча вода не покривала шкіру в області серця. Через десять хвилин облийтеся прохолодною водою і побудьте трохи не в ванній.

Потім повторіть процедуру з самого початку ще раз. За раз можна робити не більше п'яти таких циклів. Після закінчення розітріть м'язи махровим рушником.

Гарячі ванни протипоказані вагітним жінкам, при менструації і людям з підвищеним тиском.

Вживання великої кількості рідини

Щоб вивести якомога швидше молочну кислоту, необхідно в першу добу після тренування випити якомога більше води. Можна пити зелений чай, який є прекрасним антиоксидантом. Але не варто вживати цього напою дуже багато, так як зелений чай може підвищити тиск.

Якщо у вас підвищений артеріальний тиск, то від зеленого чаю краще відмовитися і віддати перевагу очищеної негазованої води. В день потрібно випити не менше чотирьох літрів рідини.

Щоб в майбутньому не страждати від болю в м'язах після тренувань, рекомендується скласти схему занять, щоб м'язи занадто сильно не перевантажували за одне заняття. Найкраще чергувати вправи на різні групи м'язів. Також, якщо ви під час тренування відчуваєте сильну втому або печіння, то краще припинити її і дати організму відпочити пару днів.

Що ж це таке?