Полезные материалы

Гімнастика для лікування болю в плечах. Плечолопатковий періартрит. Обговорення на LiveInternet

  1. Причини плечолопаткового періартріта
  2. Симптоми плечелопаточного періартриту
  3. Протипоказання до лікувальної гімнастики
  4. Правила виконання вправ
  5. Люмбалгія / люмбаго. Масаж Шиацу при люмбалгії і люмбаго

Плечолопатковий періартрит - запалення сухожиль плеча. Інші назви цієї хвороби - капсуліт, «заморожене плече».
Один з методів лікування - спеціальна лікувальна гімнастика.
У цьому відео представлений комплекс вправ для лікування болю в плечах.

Вправи з цього відео корисні:

  • для лікування плечелопаточного періартриту і капсуліту;
  • для лікування артрозу плечового суглоба;
  • для поліпшення рухливості плеча після застарілих травм руки;
  • при обмеженні рухливості в руці після операцій на молочній залозі;
  • при болю в плечах, викликаних порушенням кровообігу в плечовому суглобі.

****

Частенько лікарі, при будь-яких скаргах пацієнта на болі в плечах, відразу ставлять діагноз «артроз плечових суглобів».

Але насправді артроз плечових суглобів зустрічається досить рідко. Якщо скласти якийсь рейтинг з причин болю в області плечових суглобів, то артроз зайняв би в цьому рейтингу лише 3е або навіть 4-е місце - на частку артрозу припадає лише 5-7% від загального числа всіх випадків болю в області плечових суглобів.

Перші два місця в цьому рейтингу міцно зайняли б плечолопатковий періартрит і пошкодження шийно-грудного відділу хребта з корешковой симптоматикою.
На частку цих двох захворювань припадає до 80% від усіх випадків плечової болю.

Ще приблизно 5-7% припадає на частку артритів. І ще кілька відсотків людей страждає від плечових болів з інших причин: через судинних порушень, скутості шийних м'язів, захворювань печінки, серця і т.д.

Плечолопатковий періартрит - це запалення сухожиль плеча і капсули плечового суглоба Плечолопатковий періартрит - це запалення сухожиль плеча і капсули плечового суглоба. Але глибокі внутрішні структури суглоба, сам суглоб і хрящ суглоба при цьому не пошкоджуються. В цьому і полягає відмінність плечолопаткового періартріта від артрозу плечового суглоба або від артриту.

В цьому і полягає відмінність плечолопаткового періартріта від артрозу плечового суглоба або від артриту

Причини плечолопаткового періартріта

Плечолопатковий періартрит зустрічається дуже часто. Рано чи пізно з цією хворобою стикається до чверті всього населення земної кулі. Причому хворіють все - і жінки, і чоловіки.

Розвивається хвороба зазвичай після якоїсь травми, удару по плечу, падіння на плече або витягнуту руку. Або починається після надмірного фізичного навантаження.

Наприклад, одна пацієнтка захворіла після прогулянки з собакою - протягом двох годин вона кидала палицю, яку собака із задоволенням приносила назад. Друга придбала запалення плечових сухожиль після десяти годин безперервних і незвичних для неї малярних робіт.
А у доморощеного «спортсмена» плече запалилося після імпровізованого армреслінгу - він «під горілочку» мірявся силою з приятелями.

Тобто у всіх цих випадках причиною плечолопаткового періартріта стала незвична діяльність і перевантаження давно не тренованих плечових суглобів. Такий типовий сценарій розвитку хвороби, хоча багато пацієнтів не можуть згадати свої «вправи», які привели до нездужання - адже при періартриті завжди має місце деяка відстрочка. Наприклад, перевантаження або травма відбувається сьогодні - запалення і біль виникають через 3-7 днів.

Наприклад, перевантаження або травма відбувається сьогодні - запалення і біль виникають через 3-7 днів

Як не дивно, розвитку періартріта можуть сприяти і деякі захворювання внутрішніх органів. Наприклад, лівобічний плечолопатковий періартрит іноді виникає як наслідок інфаркту міокарда. При інфаркті відбувається спазм або відмирання групи кровоносних судин, що часто призводить до погіршення циркуляції крові в області лівого плеча. Без належного кровопостачання сухожильні волокна робляться ламкими, спазмируются, надриваються, набрякають і запалюються.

Хвороби печінки, в свою чергу, можуть провокувати розвиток періартріта в правому плечі.

Ще периартрит часто виникає у жінок, які перенесли операцію з видалення молочної залози. Іноді це пов'язано з тим, що така операція змінює кровотік в суміжних з грудьми областях, а іноді і з тим, що під час операції бувають зачеплені важливі нерви або судини.

І, звичайно, розвитку плечелопаточного періартриту сприяють захворювання шийного відділу хребта. Зсув міжхребцевих суглобів в області шиї або хронічний спазм шийних м'язів призводять до того, що порушуються нерви шийно-плечового нервового сплетіння. Обмеження нервів викликає у відповідь рефлекторний спазм судин, що йдуть в руку.

В результаті порушується кровообіг руки (і плеча), сухожилля плеча набрякають і запалюються. Через те, що плечовий суглоб дуже складно влаштований, запалення сухожиль протікає навколо нього часом вкрай важко - адже в області плеча переплетено велика кількість сухожиль, зв'язок, дрібних м'язів, судин і нервових стовбурів. І вся ця складна структура дуже швидко «відгукується» запаленням на будь-який вплив, що ушкоджує, будь то перевантаження, надрив або запалення окремих зв'язок і сухожиль.

І вся ця складна структура дуже швидко «відгукується» запаленням на будь-який вплив, що ушкоджує, будь то перевантаження, надрив або запалення окремих зв'язок і сухожиль

Симптоми плечелопаточного періартриту

Хвороба може протікати в декількох варіантах і приймати різні форми.

Наприклад, існує легка форма цієї хвороби - простий плечолопатковий періартрит. При простому плечелопаточном періартриті болю в плечі зовсім слабкі і виникають тільки при певних рухах руки.

Рухливість руки несильно, але знижується: з'являється обмеження руху в плечі - неможливо витягнути руку вгору або завести далеко за спину, доторкнутися кісточками пальців до хребта.

Біль виникає також при спробі хворого зробити руху рукою, коли лікар фіксує її. Адже в цей момент напружується уражене сухожилля. Особливо болючими в такій ситуації бувають спроби пацієнта підняти руку вгору, долаючи опір лікаря. Або спроби, долаючи опір, обертати випрямлену в лікті руку навколо своєї осі - за годинниковою або проти годинникової стрілки.

Дивно, що ті ж самі рухи, що виконуються без опору, не приносять абсолютно ніяких неприємних відчуттів.

Ця форма хвороби без праці піддається лікуванню, а іноді неприємні відчуття зникають самі собою за 3-4 тижні. Однак без лікування простий плечолопатковий періартрит легко може трансформуватися в гострий плечолопатковий періартрит. Така трансформація відбувається приблизно в 60% випадків, і зазвичай їй передує додаткова травма або перевантаження хворого плеча.

Хоча іноді гострий плечолопатковий періартрит виникає і сам по собі, як самостійне первинне захворювання - на тлі сильного пошкодження руки і різкої реакції організму на це пошкодження. Наслідком такої реакції організму стає раптова наростаючий біль в плечі, яка віддає в шию і в руку.
Вночі біль посилюється. Рухи рукою через сторону вгору, а також обертання руки навколо своєї осі даються важко і викликають різку біль, в той час як рух руки вперед більш вільно і майже безболісно.

Характерний зовнішній вигляд хворого - він намагається тримати руку зігнутою в лікті і притиснутою до грудей. При огляді пацієнта на передній поверхні плеча може відзначатися невелика припухлість.
Загальний стан хворих часто погіршується через сильний біль і викликаної ними безсоння. Може бути навіть невелика температура (в межах 37,2-37,5ºСº).

Гострий приступ триває кілька тижнів, потім інтенсивність больових відчуттів трохи знижується, рух в плечі частково відновлюється.

На жаль, але приблизно в половині випадків хвороба переходить в наступну стадію - хронічний плечолопатковий періартрит. Хронічний плечолопатковий періартрит проявляється помірними болями в плечі, з якими багато хворих цілком могли б примиритися. Але періодично, при невдалих рухах або обертанні руки, хворе плече прострілює гострим болем. Крім того, у деяких хворих на туберкульоз порушується сон через відчуття ломоти в плечі, яке найчастіше особливо сильно проявляється в другій половині ночі, під ранок.

У такому вигляді хронічний плечолопатковий періартрит може існувати досить довго, від декількох місяців до декількох років, після чого вони захворювання в ряді випадків «розсмоктується само собою» - іноді навіть без всякого медичного втручання.

Однак у третини хворих хронічний плечолопатковий періартрит трансформується в анкилозирующий періартрит (капсуліт, «заморожене плече»). Ця форма хвороби сама несприятлива, і розвиватися вона може не тільки як продовження інших форм плечолопаткового періартріта, а й самостійно.
При цій формі періартріта болю в ураженому плечі спочатку бувають тупими, але вони супроводжуються сильним погіршенням рухливості плеча. Плече стає дуже щільним на дотик і дійсно виглядає замороженим.

Більшість тих рухів рукою, при яких задіюється плече, призводить до різкого болю. Деякі пацієнти говорять, що в порівнянні з болем в «замороженому плечі» зубний біль - «квіточки». Хоча існують і такі форми «замороженого плеча», при яких біль практично відсутня, але плече блоковано і знерухомлені.

У будь-якому випадку, є болі чи ні, при замороженому плечі хворіє людина завжди позбавляється можливості нормально піднімати руку вгору - вперед випрямлена рука не піднімається вище рівня плеча; а через сторону вона піднімається вгору ще гірше - буває, що руку неможливо підняти від стегна в сторону більше ніж на 40-50 сантиметрів. Крім того, рука практично перестає обертатися навколо своєї осі, і її неможливо завести за спину.

Ще одна форма плечолопаткового періартріта, запалення довгої головки біцепса, виникає головним чином у чоловіків через мікротравми, що виникла після різкого руху рукою, або після удару по передній поверхні плеча. Біль при запаленні довгої головки біцепса прострілює в передню поверхню плеча. Вона рідко буває постійної; найчастіше біль виникає несподівано, при якихось рухах.
Зазвичай болючі підняття важких предметів з підлоги, а так само згинання та розгинання зігнутої в лікті руки, особливо здійснювані з опором - тобто тоді, коли цим рухам хтось перешкоджає.

тест

У нормі ви повинні рухати плечем у всіх напрямках без появи при цьому болю і напруги. Для перевірки рухливості вашого плеча виконайте наступні вправи:

  • Підніміть обидві прямі руки вгору;
  • Підніміть руки прямо перед собою;
  • Розведіть руки по обидві сторони тіла;
  • Заведіть руку за спину (уявіть, що ви намагаєтеся поправити задню частину сукні або дістати гаманець з задньої кишені штанів).

Лікування плечелопаточного періартриту бажано починати якомога раніше, поки хвороба не запущена. Плечолопатковий періартрит лікується за допомогою знеболюючих з групи нестероїдних протизапальних засобів диклофенак, піроксикам, кетопрофен, індометацин, бутадіон, мелоксикам, целебрекс, НІМУЛІД і їх похідні), фізіотерапії, масажу, голкорефлексотерапії.
На ряду з терапевтичними методами, які призначить лікар, необхідна лікувальна гімнастика зі спеціальними вправами, спрямованими на поліпшення рухливості капсули суглоба.

Протипоказання до лікувальної гімнастики

При всій їх корисності, ці вправи не можна виконувати:

  • при свіжих травмах плеча, вивихах плечового суглоба і розтягнення зв'язок плеча;
  • при хронічних і звичних вивихах плеча;
  • при підвищеній температурі тіла (вище 37,5 ºС);
  • при грипі, ГРВІ та ангіні - треба дочекатися одужання і почекати ще 3-4 дні;
  • в перші 2-3 місяці після операцій на молочній залозі;
  • мінімум 3 місяці після операцій на шиї;
  • мінімум 3 місяці після операцій плечового суглоба; в подальшому - тільки за погодженням з оперував хірурга.


Увага Увага! Якщо якесь конкретне вправу викликає різкий біль, значить, воно вам протипоказано або ви виконуєте його неправильно. У такому випадку його краще не робити, або, по крайней мере, відкласти його до консультації з Вашим лікуючим лікарем.

Комплекс вправ проти болю в плечі

Розширений, трохи ширший, ніж в відео, комплекс вправ для лікування плечових суглобів

❧ Упр. 1. Сидячи на стільці. Покладіть долоні на талію. Лікті розведіть в сторони. Зберігаючи вихідне положення, дуже повільно і плавно робіть кругові рухи плечима: приблизно одну хвилину по колу вперед і потім одну хвилину по колу назад.

❧ Упр. 2. Сидячи на стільці. Покладіть долоні на талію. Лікті розведіть в сторони. Зберігаючи вихідне положення, дуже повільно і плавно виконайте рух плечима до межі вперед. Потім - до межі назад. Повторіть руху плечима вперед і назад по 5-6 разів.

❧ Упр. 3. Виконується сидячи. Заведіть хвору руку за спину, наскільки це можливо. За спиною захопіть хвору руку здоровою рукою за зап'ястя і тягніть хвору руку до протилежної сідниці, наскільки це можливо зробити без болю - тільки до відчуття напруги м'язів. В крайньому положенні затримаєте руки на 7-10 секунд, після чого на вдиху максимально напружте хвору руку і утримуйте цю напругу 10-12 секунд.

Потім видихніть, і на видиху розслабте хвору руку. Поки хвора рука розслаблена, м'яко тягніть її здоровою рукою ще на кілька сантиметрів далі (в сторону сідниці зі здорової сторони) - знову до відчуття злегка хворобливого напруги м'язів. Знову зафіксуйте досягнуте становище на 7-10 секунд. Після чого знову виконайте етап напруги хворий руки і її подальшого розслаблення. Всього за один підхід виконується 4-5 циклів напруги-розслаблення хворий руки.

❧ Упр. 4. Виконується сидячи. Покладіть кисть хворий руки на протилежне плече, лікоть хворий руки притисніть до тіла. Здоровою рукою обхопіть лікоть хворий руки. Тепер плавно і м'яко тягніть лікоть хворий руки вгору. При цьому лікоть хворий руки не повинен відриватися від тіла, він як би ковзає по грудях. А долоню хворий руки ковзає по здоровому плечу, як би огинаючи його.

А долоню хворий руки ковзає по здоровому плечу, як би огинаючи його

Підтягнувши лікоть хворий руки максимально високо, наскільки це можна зробити без болю, але до відчуття напруги м'язів, затримайте досягнуте становище на 10-15 секунд. Потім на вдиху максимально напружте хвору руку, немов надаючи хворою рукою опір руху. Напруга триває 7-10 секунд, після чого хвору руку потрібно розслабити, а здоровою рукою треба вести лікоть хворий руки ще трохи вгору, до відчуття легкої хворобливості і напруги м'язів.

Знову зафіксуйте положення на 10-15 секунд, після чого знову повторіть етап напруги хворий руки і її подальшого розслаблення. Кожен раз продвигайте лікоть хворий руки хоча б на 1 далі вгору. Повторіть весь прийом 5-6 разів.

❧ Упр. 5. Цю вправу потрібно робити тим пацієнтам, у яких є сильне обмеження рухливості плечового суглоба і рука погано відводиться в сторону. Виконується вправа в двох варіантах: спрощений і стандартному. Перші дні треба робити спрощений варіант, і тільки потім, якщо спрощений варіант дається вам зовсім без проблем, потрібно перейти до стандартного виконання вправи.

Спрощений варіант виконується на підлозі, лежачи на спині. Хвора рука випрямлена в лікті, відведена в сторону і лежить на підлозі долонею вгору. Не змінюючи загального положення руки, підніміть її над підлогою на 2-, і сильно напружте всю руку. Слідкуйте за тим, щоб рука залишалася випрямлена в лікті, а долоню дивилася строго вгору. Утримуйте напругу протягом 7-10 секунд, після чого опустіть руку і повністю розслабте її на 10-15 секунд.

Потім зробіть вдих, на вдиху знову злегка підніміть руку на 2-3 см від підлоги, і сильно напружте її. Утримуйте напругу протягом 7-10 секунд. На видиху знову опустіть руку і повністю розслабте її на 10-15 секунд. Виконайте 4-5 циклів напруги-розслаблення хворий руки. Чергування напруги-розслаблення дозволить поступово розтягнутися сухожиллям хворого плеча.

Стандартний варіант вправи: Виконується приблизно також, як спрощений, але лежачи на дивані (або на ліжку). Плече хворий руки має розташовуватися на самому краю дивана (або ліжка), випрямлена в лікті хвора рука відведена в сторону і злегка звисає вниз. Долоню все так же дивиться вгору.

Не змінюючи положення руки, сильно напружте руку. Утримуйте напругу в руці протягом 7-10 секунд, після чого розслабте руку і дайте їй вільно, під дією сили тяжіння, опуститися вниз до відчуття натягу (але не болю). Слідкуйте за тим, щоб рука залишалася випрямлена в лікті, а долоню дивилася вгору. Дайте розслабленої руці вільно повисіти протягом 10-15 секунд, після чого зробіть вдих, злегка підніміть руку (на 2-3 см від раніше досягнутого положення) і знову напружте її. Утримуйте напругу протягом 7-10 секунд.

Потім на видиху знову розслабте руку і дайте їй вільно опуститися вниз під дією сили тяжіння ще на кілька сантиметрів вниз. Виконайте 4-5 таких циклів напруги-розслаблення хворий руки.

❧ Упр. 6. Цю вправу потрібно робити тим пацієнтам, у яких є сильне ротаційне обмеження рухливості плечового суглоба, тобто рука погано обертається в плечовому суглобі. Як і попередню вправу, воно виконується в двох варіантах: спрощений і стандартному. Перші дні треба робити спрощений варіант, і тільки потім, якщо спрощений варіант дається вам без проблем, потрібно перейти до стандартного виконання вправи.

Спрощений варіант виконується на підлозі, лежачи на спині. Хвора рука зігнута і в плечі, і в лікті приблизно під кутом 90 °, розгорнута долонею вгору. Частина руки від ліктя до долоні розслаблена і по можливості вільно лежить на підлозі. Не змінюючи положення руки, сильно напружте хвору руку, піднімаючи долоню на 1-2 см від підлоги, і тримайте напругу 10-15 секунд. Через 10-15 секунд повністю розслабте руку і дайте їй вільно лягти назад на підлогу.

Розслаблення триває приблизно 10 секунд, після чого знову напружте руку і тримайте напругу 10-15 секунд, знову піднімаючи долоню на 1-2 см. Потім знову повторіть розслаблення руки. Виконайте 4-5 циклів напруги-розслаблення хворий руки. Чергування напруги-розслаблення дозволить поступово розтягнутися сухожиллям «обертає манжети» хворого плеча.

Стандартний варіант вправи: Виконується приблизно також, як спрощений, але лежачи на дивані (або на ліжку). Плече хворий руки має розташовуватися ближче до краю дивана (або ліжка). Хвора рука зігнута і в плечі, і в лікті приблизно під кутом 90 °, розгорнута долонею вгору. Частина руки від ліктя до долоні розслаблена і звисає вільно. Не змінюючи положення руки, сильно напружте хвору руку і тримайте напругу 10-15 секунд. Через 10-15 секунд розслабте руку і дайте руці від ліктя до долоні вільно, під дією сили тяжіння опуститися вниз.

Розслаблення триває приблизно 15 секунд, після чого знову напружте руку і тримайте напругу 10-15 секунд. Потім знову повторіть розслаблення руки (знову протягом 10-15 секунд). Виконайте прийом 3-4 рази, даючи можливість руці з кожним разом опускатися все нижче, повертаючись навколо своєї осі.

Виконайте прийом 3-4 рази, даючи можливість руці з кожним разом опускатися все нижче, повертаючись навколо своєї осі

❧ Упр. 7. Ця вправа теж потрібно робити тим пацієнтам, у яких є сильне ротаційне обмеження рухливості плечового суглоба, тобто рука погано обертається в плечовому суглобі. Як і два попередні вправи, воно виконується в спрощеному і стандартному варіантах. Перші дні треба робити спрощений варіант, і тільки потім, якщо спрощений варіант дається вам без проблем, потрібно перейти до стандартного виконання вправи.

Спрощений варіант виконується на підлозі, лежачи на спині. Хвора рука зігнута і в плечі, і в лікті під кутом приблизно 90 °, але тепер розгорнута долонею вниз.

Не змінюючи положення руки, сильно напружте руку, піднімаючи кисть на 1-2 см від підлоги, і тримайте напругу 10-15 секунд. Через 10-15 секунд повністю розслабте руку. Розслаблення триває приблизно 10 секунд, після чого знову напружте руку і тримайте напругу 10-15 секунд, знову піднімаючи кисть на 1-2 см. Потім знову повторіть розслаблення руки.

Виконайте 4-5 циклів напруги-розслаблення хворий руки. Чергування напруги-розслаблення дозволить поступово розтягнутися сухожиллям «обертає манжети» хворого плеча.

Стандартний варіант вправи: Виконується приблизно також, як спрощений, але лежачи на дивані (або на ліжку). Як і у вправі № 6, плече хворий руки розташовується ближче до краю дивана; хвора рука зігнута і в плечі, і в лікті під кутом приблизно 90 °, але тепер розгорнута долонею вниз. Частина руки від ліктя до долоні розслаблена і звисає вільно.

Не змінюючи положення руки, сильно напружте руку, і тримайте напругу 10-15 секунд. Після чого повністю розслабте руку, даючи руці від ліктя до долоні вільно, під дією сили тяжіння, опуститися вниз. Розслаблення триває приблизно 10 секунд, після чого знову напружте руку на 10-15 секунд. Потім знову повторіть розслаблення руки (10-15 секунд). Виконайте прийом 3-4 рази, даючи можливість руці з кожним разом опускатися все нижче, повертаючись навколо своєї осі.

❧ Упр. 8. Стоячи біля стільця, нахиліться вперед, здоровою рукою зіпріться об стілець. Хвору руку опустіть, і дайте їй вільно повисіти 10-20 секунд. Потім почніть легкі маятнікообразние «погойдують» руху розслабленої хворою рукою в різних напрямках: вперед-назад, потім по колу - за годинниковою стрілкою і проти годинникової стрілки. Поступово збільшуйте амплітуду рухів, але робіть це, не допускаючи явних больових відчуттів. Виконуйте такі руху 3-5 хвилин.

❧ Упр. 9. Встаньте лицем до стіни. Підніміть хвору руку настільки, наскільки ви можете зробити це без болю. Виберіть нагорі на стіні точку, яку вам поки важко дістати хворою рукою - приблизно на 10 вище того місця, яке ви дістаєте пальцями зараз.

Тепер, перебираючи пальцями по стіні, почніть повільне просування до заповітної точці. Природно, тягнутися потрібно рукою, а не за рахунок піднімання на мисочках. І, як завжди, головне правило - під час виконання вправи не допускайте больових відчуттів. Тягніться рукою вгору потихеньку, поступово. І дотримуйтесь правило чергування напруги з розслабленням: приблизно 20 секунд активно тягнемося, потім на 10 секунд злегка розслаблюємо руку (але не опускаючи її сильно вниз). Знову тягнемося, потім знову злегка розслаблюємо руку. І так кілька разів.

Виконуючи вправу щодня, по 2-3 хвилини в день, ви поступово істотно розширите обсяг руху в хворий руці.

Правила виконання вправ

Робити вправи потрібно щодня, 1-2 рази на день, протягом мінімум 3-4-х тижнів.
Виконуючи вправи, дотримуйтеся обережності і не допускайте різких больових відчуттів. Хоча помірні, толерантні болю, викликані витяжкою сухожиль, при виконанні даних вправ практично неминучі. Головне тут - не «переборщити».
Збільшувати навантаження і нарощувати рухливість рук потрібно поступово.

Увага Увага! Виконуючи вправу, не треба проводжати руку поглядом, занадто активно закидаючи голову вгору.
У людей з «нестабільним» шийним відділом хребта закидання голови може привести до запаморочення і навіть непритомності - внаслідок порушення кровотоку в базилярної артерії!

І пам'ятайте, що навіть при правильному виконанні гімнастики поліпшення настає далеко не відразу. У перші 2 тижні занять болю в суглобах можуть навіть трохи підсилитися, але вже через 3 - 4 тижні ви відчуєте явне поліпшення самопочуття.
http://www.evdokimenko.ru/
Бажаю вам волі та наполегливості, необхідних для повернення колишньої легкості рухів!


Дивіться також:

Люмбалгія / люмбаго. Масаж Шиацу при люмбалгії і люмбаго

П'яткова шпора: причини, лікування, профілактика

Остеопороз: причини, симптоми, лікування