Полезные материалы

Травмат: коліна, щиколотки і все інше

Як найпопулярніший в світі вид спорту, не дивно, що футбол є причиною більшості спортивних травм. Причиною цього є не тільки частота, з якою грають в цю гру, але і високотравматічний характер гри. На всіх рівнях гри, від молодіжних програм до професійної ліги, футбольні травми неминучі.

Дослідження показали, що майже всі футболісти отримують травми за один сезон. Крім того, в більшості команд, як правило, є одна або два травми на гравця за сезон. Середній час відсторонення від змагань - 3-4 тижні, а значить, потрібно закладати на те, що деякі ключові гравці будуть змушені вийти з гри на деякий час протягом кожного сезону.

На щастя, тільки близько 15% травм виводять гравців з гри на термін більше чотирьох тижнів, так що час відновлення після більшості футбольних травм порівняно невелика. Хоча травми м'язів і суглобів є найбільш поширеними, футболісти також схильні до переломів. В цілому, у гравців з м'язовими травмами частота рецидивів становить 22-30%, що виводить їх з гри на більш тривалий період. Травми нижніх кінцівок є найбільш поширеними, і майже половина гравців, що мають давню травму коліна, достроково йдуть зі спорту.

Травми нижніх кінцівок є найбільш поширеними, і майже половина гравців, що мають давню травму коліна, достроково йдуть зі спорту

Під час футбольного матчу або тренування можливі травми будь-якого типу, але деякі трапляються частіше, ніж інші. Деякі з найбільш поширених видів футбольних травм:

  • розтягування м'язів
  • Розтягнення зв'язок гомілковостопного суглоба
  • травми коліна
  • переломи
  • травми зап'ястя

Характер травм спортсменів

Можна розділити види спортивних травм за їх характером:

первинні, тобто отримані в перший раз;

викликані перевантаженнями, внаслідок постійних надмірних навантажень на ті чи інші сухожилля, суглоби, хребет - можуть виникати розриви, переломи, зміщення хребців;

повторні, коли спортсмен отримує травму в одному і тому ж місці (наприклад, розрив м'язів колінного суглоба) два і більше разів. Повторні травми небезпечні тим, що можуть призвести до хронічних захворювань;

гострі, що виникають одномоментно в силу зовнішніх впливів або внутрішніх пошкоджень;

хронічні, що розвиваються поступово, часто через повторного травмування або постійних надмірних навантажень, що викликають стрес організму.

Статистика Гострі травми становлять близько 61% від загальної кількості зафіксованих випадків в спортивній медицині. На частку хронічних захворювань припадає майже 39%.

розтягування м'язів

Розтягування можуть відбутися в Квадрицепси, паху, підколінних сухожиллях і інших областях, коли м'язи надмірно розтягуються і волокна в м'язі розриваються. Напруга м'язів може бути результатом надмірного навантаження, недостатнього розтягування або великого зусилля м'язи проти опору. Симптоми цього типу травми можуть включати в себе:

  • Синяк або збліднення шкіри в зоні ураження
  • біль
  • напруженість
  • Обмежений діапазон руху
  • набряк

Розтягування м'язів, поширені травми футболістів, тому що ці спортсмени часто роблять занадто різкі розвороти, а також постійні гальмування і різкі старти.

Розтягнення зв'язок гомілковостопного суглоба

Розтягнення зв'язок щиколотки відбуваються під час футбольного матчу, коли гравець небезпечно обертає ногою або повертається занадто швидко, і закручує кісточку. Симптомів, які найбільш поширені в розтягнення зв'язок гомілковостопного суглоба включають в себе:

  • Набряк навколо гомілковостопного суглоба
  • біль
  • Обмежений діапазон руху
  • набряк
  • жар
  • Почервоніння.

На додаток до рухів, які можуть привести до розтягування зв'язок щиколотки, інші чинники включають погано підібране взуття, недостатнє розтягнення і слабкі м'язи або сухожилля.

травми коліна

травми коліна

Розрив зв'язок і меніска - два найбільш поширених типу травм коліна, які зустрічаються у футболістів. У будь-якому випадку, пошкодження може бути відносно невеликими зажадати кілька тижнів лікування, або воно може бути істотним і вимагати хірургічного втручання. Розтягування, переразгибание, скручування або бокові удари по коліну можуть привести до розриву зв'язок. Розрив меніска найчастіше відбувається від скручування, коли нога согнута.Сімптоми обох травм коліна схожі:

  • біль
  • набряк
  • блокування суглоба
  • Нестабільність в колінному суглобі

Особливо важливо почати лікування травми коліна, як тільки вона виникне, щоб допомогти запобігти подальшому пошкодження сполучної тканини в суглобі.

переломи

Іноді переломи гомілки та / або малогомілкової кістки можуть статися під час гри в футбол або тренування. Ці ушкодження зазвичай відбуваються в результаті зіткнення з іншим гравцем, або під час підкату, стикаючись з голкіпером або конкуруючи за вільний м'яч. Переломи потрібно лікувати негайно і вони можуть зажадати хірургічного втручання, в залежності від тяжкості травми. Це, як правило, очевидно, коли стався перелом, але якщо є будь-яка невизначеність і перелом тільки підозрюється, медична допомога повинна бути негайно забезпечена, щоб запобігти загостренню травми.

травми зап'ястя

Футболісти часто падають в ході гри, і, коли вони намагаються зупинити падіння руками, можуть статися травми зап'ястя. Будь то розтягнення м'язів, зв'язок зап'ястя або перелом, травма, швидше за все, призведе до болю, набряку і обмеженому діапазоні руху. Воротарі особливо схильні до травм зап'ястя, в тому числі від зіткнення з м'ячем, іншим гравцем, або стійками воріт.

А тепер давайте розглянемо з Вами деякі найчастіші травми у футболістів більш докладно. Зрозуміємо, як вони відбуваються, що при цьому відбувається в організмі футболіста, яким чином і як довго усуваються наслідки травми.

Колінний суглоб відповідає за повноцінне фізичне навантаження безпосередньо на нижні кінцівки. Його функції безпосередньо пов'язані не тільки з ходьбою, але і з бігом, стрибками та іншими різноманітними рухами. Будова колінного суглоба складно, і тому він дуже схильний до різного роду травм. При цьому травмуватися може не тільки суглоб, але і м'язи, хрящі і зв'язки, які взаємодіють з ним.

При цьому травмуватися може не тільки суглоб, але і м'язи, хрящі і зв'язки, які взаємодіють з ним

ЩО ЦЕ. Існує три підколінних м'язи. Вони розташовуються на задній стороні стегна.

ПРИЧИНА ТРАВМИ. Розтягування і надриви відбуваються, коли одна - дві м'язи перенапружені, перевантажені або при різкому непідготовленій русі.

СЕРЙОЗНО ЦЕ. Само по собі розтягнення підколінної м'язи не небезпечно. Однак є ризик заробити в будь-який час рецидив травми, а це може поставити хрест на кар'єрі футболіста, Залежно від серйозності розрізняють три ступеня пошкодження. 1-ю ступінь привласнюють, коли порушені малі м'язи, 2-ю - при надриві або розтягуванні більш істотних м'язів. Якщо відбувається повний розрив великих м'язів, лікарі говорять про 3-й, найскладнішою ступеня пошкодження.

ЛІКУВАННЯ. Ступені 1-я і 2-я лікуються масажем, ультразвуком і спеціальними зміцнюючими вправами. 3-й ступінь часто вимагає хірургічного втручання. Всі ці травми можна уникнути за правильної розминки і регулярного масажу м'язових тканин.

ТЕРМІН ВІДНОВЛЕННЯ. Як правило, футболісти повертаються в стрій через 2-4 тижні. Все залежить від серйозності пошкодження.

ЩО ЦЕ. Хрестоподібні зв'язки коліна допомагають фіксувати чашечку. Існує два типи - передня хрестоподібна зв'язка коліна (передня сторона) і задня хрестоподібна зв'язка коліна (задня сторона). Найчастіше футболісти травмують передню зв'язку.

ПРИЧИНА ТРАВМИ. Передня колінна зв'язка в основному пошкоджується, коли відбувається вивих коліна гравця, в той час як стопа твердо стоїть на поверхні. Якщо пошкодження трапляється під впливом зовнішніх чинників, можуть постраждати і сусідні чутливі ділянки коліна - такі, як медіальні (середні) в'язки і суглобові хрящі.

СЕРЙОЗНО ЦЕ. Так. Футболістові, повчитися таку травму, необхідно хірургічне втручання і тривалий реабілітаційний період. Гравці постарше навіть носять потім спеціальні ремені, щоб захистити коліно від можливих травм під час матчів.

ЛІКУВАННЯ. В ході операції розірвана зв'язка зшивається. В окремих випадках, коли зшивання неможливо, як протеза береться сухожилля з іншої потрібної частини тіла.

ТЕРМІН ВІДНОВЛЕННЯ. Зазвичай гравці виходять на поле через 5-9 місяців, після отримання такої травми.

Мал Мал. 1

Ця травма найбільш часта серед гравців у футбол. Також вона найбільш серйозна. ПКС - це щільна жилава зв'язка. Вона з'єднує передню частину великогомілкової кістки з задньою частиною стегнової кістки (Рис.1). Цей зв'язок двох посад надає стабільність колінного суглобу, не даючи великогомілкової кістки рухатися вперед.

ПКС в основному травмується через розрив. Це зазвичай відбувається, коли гравець в футбол біжить і швидко змінює напрямок. Більшість людей, у яких траплялася така травма, згадують звук клацання під час травми.

Симптоми травми або розрив ПКС Характерний бавовна або тріск в момент отримання травми. Поява почуття нестабільності. Розрив ПКС є надзвичайно болючим, зокрема, відразу ж після отримання травми. Набряк коліна, як правило, миттєвий і обширний, але може бути мінімальним або із затримкою. Обмеженість рухів при спробі повністю випрямити ногу. Чутливість на медіальній стороні суглоба, яка може вказувати на пошкодження хряща.

Чутливість на медіальній стороні суглоба, яка може вказувати на пошкодження хряща

Задня хрестоподібна зв'язка прикріплена до задньої частини великогомілкової кістки і проходить навскіс до передньої частини стегна (Рис.1). Цей зв'язок двох посад створює стабільність колінного суглоба, запобігаючи рух великогомілкової кістки назад. Травми ЗКС часто проходять непоміченими.

Розрив ЗКС відбувається при сильному ударі по гомілці, в той час коли коліно зігнуте. Цей вид травми також відомий як удар об приладову дошку, оскільки ця травма часто виникає, коли коліно вдаряється об дошку приладів при автомобільних аваріях. Симптоми розриву ЗКС схожі на травми ПКС.

Середня колатеральних зв'язка знаходиться на внутрішній частині суглоба коліна і з'єднує внутрішню частину великої гомілкової кістки з внутрішньою частиною стегна (Рис. 1). Цей зв'язок двох посад стабілізує шарнірообразние руху коліна. Найчастіша травма Середньої колатеральних зв'язки - це розтягнення.

Зазвичай це відбувається, коли хтось б'є безпосередньо по зовнішній частині коліна, коли ступня притиснута до поверхні. Сила вивертання викликає перенапруження СКС. Симптоми схожі на травми ПКС, але біль інтенсивніша у внутрішній частині коліна.

Розтягування або травма МКС - це пошкодження зв'язки на внутрішній стороні коліна. Причиною цього зазвичай є скручування або удар по зовнішній стороні коліна.

Травми МКС характерні в контактних видах спорту, таких як футбол і регбі. Вони можуть виникнути і в повсякденному житті через падіння і скручування колінного суглоба. Як все травми зв'язок, травма МКС оцінюється за ступенями тяжкості від першої до третьої. 1 ступінь пошкодження є незначною, 2 ступінь - середня, 3 - важка.

1 ступінь пошкодження є незначною, 2 ступінь - середня, 3 - важка

Меніск - це С-подібний хрящ, прикріплений до поверхні суглоба з верхнього кінця великогомілкової кістки. У кожному колінному суглобі є два меніска - один з внутрішньої сторони (внутрішній меніск), а інший з зовнішньої сторони суглоба (зовнішній меніск) (Рис.1). Меніск служить прокладкою між поверхнями кісток і пом'якшує результати руху коліна. Також меніски амортизують енергію руху, запобігаючи тканини суглобів від зношування.

Розрив меніска виникає, коли повертається зігнуте коліно. Заблокований коліно - це стан, коли людина не може випрямити або зігнути коліно.

Заблокований коліно - це стан, коли людина не може випрямити або зігнути коліно

Оскільки травми і повторюваний стрес може бути застосовано до суглобів - це ризик розвитку остеоартриту, то футбольні гравці мають дуже високий ризик даного захворювання. Остеоартрит - це захворювання суглоба, яке проявляється в зношуванні і пошкодженні суглобових хрящів або поверхонь кісток. Сіптоми остеоартриту колінного суглоба включають яскраво виражений біль, набряк і теплоту в коліні. Також пошкоджене коліно стає тугим і чути скрипіння, при русі суглоба. Остеоартрит вважається основною причиною того, чому безліч професійних футбольних гравців йдуть на пенсію.

Остеоартрит вважається основною причиною того, чому безліч професійних футбольних гравців йдуть на пенсію

Деформація підколінного сухожилля є поширеною травмою, що має на увазі розтягнення однієї або декількох м'язів підколінного сухожилля. Ступінь тяжкості розтягнення підколінного сухожилля може варіюватися від легкої до дуже важкої і повного розрив м'язів.

Ступінь тяжкості розтягнення підколінного сухожилля може варіюватися від легкої до дуже важкої і повного розрив м'язів

вивих щиколотки

Розтягнення зв'язок гомілкостопу є однією з найпоширеніших спортивних травм, часто повторюється знову і знову. У більшості випадків кісточку вивертає всередину, в результаті чого відбувається пошкодження бічних зв'язок, такий вид травми щиколотки відомий як інверсія стопи. Розтягнення зв'язок щиколотки може бути досить проблематичним і викликати довгострокові наслідки, якщо не лікувати правильно.

Що таке вивих щиколотки?

Причиною болю в щиколотці майже завжди є вивих-розтягнення або розрив зв'язок. Вивих щиколотки може статися з переломом, що трапляється досить рідко. Це відбувається, коли кісточка повертається назовні, пошкоджуючи зв'язки на внутрішній стороні щиколотки. Найбільш поширена травма при вивиху голеностопа - це травма передньої Таран-малогомілкової зв'язки. Це найслабша зв'язка, починається від переднього краю зовнішньої кісточки і прикріплюється до таранної кістки. Якщо вивих важкий, можливо присутній пошкодження п'яткової-малогомілкової зв'язки, прикріпленою до переднього краю і верхівці зовнішньої кісточки і до п'яткової кістки. Цей зв'язок двох посад пошкоджується при більш важких травмах.

Важке розтягнення зв'язок гомілковостопного суглоба.

На додаток до пошкодження зв'язок можуть бути також пошкоджені сухожилля, кістки та інші тканини суглоба, тому важливо отримати професійну діагностику вивиху щиколотки. По можливості, повинен бути проведений рентгенівський знімок, так як дрібні тріщини або відрив м'яких тканин не рідкість. Остеохондральних пошкодження (відшарування хрящової тканини на куполі таранної кістки) також є частим ускладненням при помірних і важких ушкодженнях зв'язок щиколотки. Сильний вивих щиколотки при повному розриві передньої Таран-малогомілкової, п'яткової-малогомілкової або задньої Таран-малогомілкової зв'язок відбувається в результаті вивиху гомілковостопного суглоба, який часто супроводжується переломом.

Травма метатарзальних кісток

ЩО ЦЕ. Довгі кістки передньої частини стопи. На кожній стопі їх по п'ять, всі вони примикають до фаланг пальців і до кісток передплесна на задній частині.

ПРИЧИНА ТРАВМИ. У більшості випадків перелом цих кісток відбувається під впливом зовнішніх чинників, ніж при надмірних навантаженнях.

СЕРЙОЗНО ЦЕ. Не можна сказати, що така травма становить загрозу для кар'єри футболіста, але останнім часом вона стає все більш поширеною. Сьогодні для eё отримання створені «сприятливі» умови: посилення навантажень під час тренувань і збільшення числа матчів.

ЛІКУВАННЯ. Спокій на один - два місяці. Також лікарі рекомендують в цей період не надягати спортивне взуття. В окремих випадках в кістку вставляються штифти для прискорення процесу зрощення.

ТЕРМІН ВІДНОВЛЕННЯ. Залежить від ступеня пошкодження і від того, яка саме кістка зламана. Зазвичай гравці виходять на поле через 7-9 тижнів, після отримання такої травми.

ЩО ЦЕ. Нога складається з чотирьох кісток: стегно і колінної чашечки - у верхній частині, велика гомілкова кістка і малої гомілкових кістка - в гомілки. У футболі переважно травмується гомілку.

ПРИЧИНА ТРАВМИ. Більшість переломів відбувається під впливом зовнішніх факторів - в результаті зіткнення або невдалого падіння.

СЕРЙОЗНО ЦЕ. Переломи можуть бути дуже серйозними і часто вони становлять загрозу для кар'єри футболіста.

ЛІКУВАННЯ. Простий перелом великої чи малої гомілкової кістки вимагає накладення гіпсу на 12-16 тижнів. Далі слід тривалий період фізіотерапії, спрямованої на розробку і зміцнення м'язів ніг.

ТЕРМІН ВІДНОВЛЕННЯ. Зазвичай - до півроку. Однак одужання може зайняти і набагато більше часу (від 9 до 18 місяців). До таких випадків відносяться відкриті переломи.

У нозі є 4 великих кістки: стегнова і колінної чашечки - зверху, а нижче (в області гомілки) знаходяться велика гомілкова і мала гомілкова кістки. Під час занять футболом страждає зазвичай гомілку. Причиною стає невдале падіння або зіткнення, тобто зовнішні фактори. Перелом ноги - це досить серйозна травма, яка може припинити спортивну кар'єру назавжди.

Якщо перелом простий або зламана мала гомілкова кістка, то буде потрібно гіпсова лангету на термін до 16 тижнів. Після цього слід не менше тривалий період відновлення і фізіотерапія, яка допомагає розробити і зміцнити м'язи.

Повне Відновлення в Середньому займає півроку. Відкриті переломи ноги вимагають ще більше часу.

М'язи гомілки після травми, як виражаються спортсмени, «горять». Причиною такого роду симптомів стають посилені тренування і недолік відпочинку. В даному випадку необхідний спокій і зміцнення м'язів, а також зміна спортивного взуття.

Серед інших травм футболістів можна згадати пошкодження ахіллового сухожилля, чотириглавих м'язів стегна, а також судоми.

ЩО ЦЕ. З'являються хворобливі відчуття печіння в м'язах в області гомілки - вони немов «горять». У деяких випадках зачіпаються пальці ніг і щиколотки. Ця травма характерна для молодих гравців.

ПРИЧИНА ТРАВМИ. Варіантів маса. Занадто часті матчі, гра на твердому покритті і недостатній відпочинок між тренуваннями і матчами. Втома м'язів і носіння неякісного спортивного взуття також сприяють травмі. Пошкодження можна отримати навіть при гладкому бігу, без контакту з суперником.

СЕРЙОЗНО ЦЕ. Ні, але постійно повторювана травма може доставити гравцеві багато неприємностей.

ЛІКУВАННЯ. Спокій допомагає в таких випадках, але його недостатньо. Фізіотерапевт обов'язково повинен знайти причину пошкодження. Зміцнення трехглавих м'язів гомілки і області щиколотки допоможе запобігти рецидив травми. Деяким гравцям радять змінити спортивне взуття.

ТЕРМІН ВІДНОВЛЕННЯ. Місяць-два.

ЩО ЦЕ. Ахіллове сухожилля - найбільше в тілі людини. Це сполучна ланка між триголового литкових м'язах і п'ятою. Воно може витримати вагу до 450 кілограмів. Незважаючи на це, розрив ахіллового сухожилля - одна з найпоширеніших травм серед футболістів.

ПРИЧИНА ТРАВМИ. Невдале падіння або зіткнення з суперником. В результаті людина відчуває сильний біль, а в місці пошкодження з'являється пухлина.

СЕРЙОЗНО ЦЕ. Тільки важкі випадки потребують хірургічного втручання.

ЛІКУВАННЯ. При незначних розривах лікарі призначають спокій, вправи на зміцнення м'язів, фізіотерапію (наприклад, ультразвук) і лід. При серйозних пошкодженнях необхідно оперативне лікування або накладення гіпсу.

ТЕРМІН ВІДНОВЛЕННЯ. 3-4 місяці при травмі середньої тяжкості.

3-4 місяці при травмі середньої тяжкості

ЩО ЦЕ. Судома з'являється, коли м'яз починає мимоволі скорочуватися. Спазм викликає болісну біль. Судоми найчастіше трапляються в литкових м'язах і м'язах стегна.

ПРИЧИНА ТРАВМИ. Точну причину ніхто досі назвати не може, але перенапруження м'язів і погана спортивна підготовка часто сприяють отриманню даного ушкодження.

СЕРЙОЗНО ЦЕ. Ні. но травма часто дає рецидив, якщо нічого не робити. Навіть досвідчені гравці входять в групу ризику.

ЛІКУВАННЯ. У більшості випадків при судомі гравець може полегшити біль сам, попросити допомоги у товаришів або лікаря команди. Хворобливу м'яз треба якомога сильніше розтягнути і масажувати, поки біль не вщухне. Гравцеві в такій ситуації слід випити побільше рідини. При сильних судомах необхідно прикласти лід до хворої м'язі.

ТЕРМІН ВІДНОВЛЕННЯ. Зазвичай судому можна зняти за лічені хвилини. Уникнути подібної неприємності допоможуть разогревающие вправи на тренуваннях і споживання великої кількості рідини під час матчів.

Уникнути подібної неприємності допоможуть разогревающие вправи на тренуваннях і споживання великої кількості рідини під час матчів

ЩО ЦЕ. Травма відбувається при сильному ударі в групу чотириглавих м'язів стегна, в результаті чого м'язові тканини вдавлюються в кістку. Це призводить до надриву м'язів і пухлини пошкодженого місця. В результаті руху гравця різко обмежуються.

ПРИЧИНА ТРАВМИ. Виключно під впливом зовнішніх чинників: при ударі по ногах або зіткненні.

СЕРЙОЗНО ЦЕ. Ні. но трапляється досить часто. Футболістів така травма бісить, вона дуже болюча і є серйозною перешкодою для продовження гри.

ЛІКУВАННЯ. Спокій, лід, м'яка давить і вправи на зміцнення м'язів. В період лікування рекомендується якомога рідше наступати на хвору ногу.

ТЕРМІН ВІДНОВЛЕННЯ. Зазвичай пошкодження повністю виліковується за лічені дні, В найсерйозніших випадках одужання займає кілька тижнів.

Наступного разу я розповім Вам про способи лікування та методах відновлення після отриманих травм.

Стаття зроблена на основі матеріалів тут и тут

І нехай буде з Вами сила

Що таке вивих щиколотки?