Полезные материалы

Чи є життя без грошей?

У той час як більшість з нас живе в системі «купи-продай», має кредити, рахунки, накопичення, отримує пенсії і платить податки, деякі бунтарі-одинаки роками не торкаються до грошей. При цьому вони не відлюдники, які не обшарпанці і не жебраки, а цілком успішні соціальні особистості, про яких пишуть книги і знімають фільми. Всі вони стверджують, що, відмовившись від грошей, здобули свободу, спілкування і новий несподіваний погляд на світ.

Америка: печерна людина

Без грошей: 13 років

Без грошей: 13 років

52-річний американець Деніел Джеймс Шеллабаргер на прізвисько Суель став шукати нові цінності після духовної кризи і спроби самогубства. Звільнився з роботи, подорожував автостопом, поневірявся по Індії, прийняв буддизм. Восени 2000-го залишив всю готівку в телефонній будці і з тих пір не витратив і не запрацював жодного долара. В основному він живе в печері поруч з містом Моаб штату Юта, але часто кочує, ночуючи в полях, садах, парках, занедбаних будинках, сараях або на фермах. Харчується тим, що знайде: пашею, спійманої рибою, збитими на дорозі тваринами, залишками в ресторанах, відходами зі сміттєвих контейнерів. У його раціон входять жуки, коники, мурахи, терміти, змії, ящірки, голуби, білки. У Деніела немає дружини і дітей, зате є батьки, близькі та друзі, він часто подорожує в компанії автостопом або на велосипеді, доглядає за порожніми будинками знайомих в їх відсутність. Дотримується філософії фріганів: брати те, що вільно дають люди або навколишнє середовище. Деніел не закликає всіх жити, як він, але активно пропагує Moneyless World в особистому блозі і на сайті, завдяки яким у нього чимало послідовників. У 2012 році вийшла книга про життя і філософії Деніела Суель «Людина, яка кинула гроші».

Німеччина: як Ісус

Без грошей: 18 років

Без грошей: 18 років

71-річна Хайдемарі Швермер з Німеччини живе без грошей майже 20 років, називаючи це «як Ісус». Два десятиліття вона пропрацювала шкільним учителем, потім вивчилася на психотерапевта і вела свою практику, виростила двох дочок. У 1994 році жінка придумала мережу обміну «Давай і бери», закликаючи людей взаємно допомагати один одному і змінюватися речами. У 1996 році вона роздала все майно, покинула знімну квартиру і відправилася кочувати з маленьким валізою на коліщатках. З тих пір вона живе за рахунок доброти оточуючих людей, за що нерідко наривається на критику: перехожі дарують їй окуляри, мобільники, шкарпетки, доктор безкоштовно дає ліки, нічліг надають друзі або люди, які потребують стороннього догляду за порожнім будинком. У відповідь Хайдемарі намагається бути корисною: читає лекції, дає консультації в області психіатрії, миє вікна, допомагає по господарству. Її модель життя без грошей набула особливої ​​популярності в період фінансових криз: люди з усієї Європи слухали її лекції, читали книги, в 30 країнах пройшов документальний фільм про неї «Життя без грошей». Півроку тому у Хайдемарі діагностували рак, зараз вона знаходиться в лікарні, але продовжує запевняти, що останні 20 років - найщасливіші в її житті. Тисячі людей з усього світу читають її блог , Надихаючись мріями в дусі соціалізму.

Фінляндія: борець з системою

Без грошей: чотири роки

Без грошей: чотири роки

Молодий фінн Томи Астікайнен займався тренінгами в області організації і управління та вів семінари в різних країнах. Вперше він спробував обходитися без грошей в 2009 році у віці 28 років. Експеримент йому сподобався і переріс в стиль життя: з липня 2010 року Томі подорожує без гроша в кишені по Європі, Центральній і Південній Америці зі своєю дівчиною, розповідаючи про пригоди в блозі і книгах. Його стиль життя - автостоп, Фриганізм і загальна любов: чим більше віддаєш людям, тим більше Всесвіт піклується про тебе. Томі поширює свої книги абсолютно безкоштовно, переконуючи людей ламати систему і створювати ідеальне суспільство, засноване на співпраці і безкорисливість.

Ми народилися в безготівковому світі. Грошей ніде не існувало в природі. Це просто угода між людьми. Це неприродно і перестає існувати без нас. Необхідно почати будувати відносини заново: чи не очікувати нічого взамін, коли ви допомагаєте іншим. Утопія припускати, що ми можемо експлуатувати цю планету і один одного, як ми робимо це зараз, без серйозних наслідків.

Моє справжнє бажання - допомогти іншим в цьому всесвітньому русі пробуджених людей, щоб змінити нашу зламану систему, створити більш сприятливі умови для майбутніх поколінь. Мета: суспільство співпраці і взаємообміну для психічного, фізичного, духовного і соціального розвитку, а не тільки виживання. Грошам в ньому немає місця. Моє справжнє бажання - допомогти іншим в цьому всесвітньому русі пробуджених людей, щоб змінити нашу зламану систему, створити більш сприятливі умови для майбутніх поколінь

Британія: екопоселенец

Без грошей: сім років

Без грошей: сім років

Ірландець-бізнесмен Марк Бойл в 30 років відмовився від грошей з екологічних міркувань, коли, працюючи на продовольчі компанії, зрозумів, що суспільство споживання не цінує вкладеного фермерами праці та природних ресурсів через те, що між виробництвом і споживанням лежить посередник - гроші. Протягом трьох років він жив простий сільським життям в трейлері неподалік від Брістоля, займаючись натуральним господарством і вирощуючи овочі-фрукти на плантації. Своїм досвідом Марк ділиться на особистому сайті , В книгах і лекціях. У 2007 році Бойл з одним створили міжнародне співтовариство Freeconomy для негрошового співпраці людей в рамках проекту «Людина без грошей. Прожити рік без грошей ». Сьогодні спільнота об'єднує більше 52 000 членів в 181 країні: люди пропонують свої послуги і допомагають один одному безкоштовно.

Росія: художник-авантюрист

Без грошей: 1 рік

Без грошей: 1 рік

Художник з Воронежа Сергій Баловін придумав проект «Натуральний обмін», завдяки якому живе і подорожує по світу без грошей. Люди, які бажають отримати портрет, оплачують йому житло, квитки, їжу і дарують подарунки. Сергій відвідав близько 30 країн, зараз він знаходиться в Індії. Подробиці читайте в інтерв'ю з художником.