Полезные материалы

Капітальний ремонт споруд: як і за рахунок кого проводиться

  1. Що таке капітальний ремонт
  2. Закони та акти про капітальний ремонт
  3. Загальні положення: перелік робіт і внески
  4. Своєчасне проведення ремонту
  5. Хто платить за ремонт
  6. Як формується фонд капітального ремонту
  7. Що таке поточний ремонт будівлі
  8. Розмір внеску на капітальний ремонт споруди в 2019 р
  9. Про що говорить невблаганна статистика

Будь-яке спорудження в кінцевому підсумку занепадає, і для його відновлення до початкового стану може знадобитися капітальний ремонт - сукупність істотних об'ємних робіт. Адже не дарма ремонт так названий - словом «капітал» позначають щось велике, вагоме і значне. Щоб підтримати стан будівлі, періодично проводяться планово-попереджувальні ремонти, але не тільки капітальні, а й поточні. Яка різниця між обома цими поняттями, і чим відрізняється капітальний ремонт споруди від поточного?

Яка різниця між обома цими поняттями, і чим відрізняється капітальний ремонт споруди від поточного

зміст сторінки

  • Проведення ремонту (капітального та поточного) є необхідним заходом з утримання та обслуговування багатоквартирних будинків (МКД) і прямим обов'язком товариств власників житла, нерухомості, кооперативів та мешканців, які керують МКД.
  • Також зобов'язані піклуватися про своєчасне проведення ремонтних робіт відповідно до закону про іпотеку (заставі), залогодатели, тобто всі ті, хто виплачує кредит банку, у якого знаходиться заставу (іпотечна квартира).

Що таке капітальний ремонт

Капітальний ремонт споруди - комплексні роботи, що проводяться з метою усунення зносу, конструкційних змін будівлі, заміни обладнання і систем. Мета - модернізація, поліпшення технічних параметрів і експлуатаційних характеристик будівлі. Ремонт не повинен змінити призначення споруди, його головні функції.

Закони та акти про капітальний ремонт

  • Капітального ремонту загального майна МКД в житловому кодексі присвячена гл. 15 , Ст. 166 - 174.
  • Також це питання висвітлено в постанові Держкомітету Ради Міністрів СРСР з будівництва № 279 «Про планово-попереджувальному ремонті ...» (тут міститься все не тільки про капітальний, а й про поточний ремонт).

Загальні положення: перелік робіт і внески

Фінансування капремонту МКД відбувається за рахунок фонду капітального ремонту (ФКР), утвореного з внесків мешканців. Перелік робіт і розміри мінімального внеску встановлюються НПА (нормативно-правовими актами) суб'єктів РФ. згідно ст. 166 ЖК РФ, в капремонт можуть бути включені наступні роботи:

  • ремонт фундаменту, підвальних приміщень, фасаду і даху;
  • ремонт інженерних систем, обладнання та комунікацій (газопостачання, водопостачання і водовідведення, подача тепла і електрики);
  • ремонт або заміна ліфта, шахт, машинних приміщень.

ремонт фундаменту, підвальних приміщень, фасаду і даху;   ремонт інженерних систем, обладнання та комунікацій (газопостачання, водопостачання і водовідведення, подача тепла і електрики);   ремонт або заміна ліфта, шахт, машинних приміщень

Крім цього, по НПА можуть в якості капітальних розглядатися додаткові види робіт:

  • по утепленню фасаду;
  • обладнання вентиляції на даху;
  • установка і заміна загальнобудинкових лічильників і вузлів управління та ін.

У капработи також входить відновлення або заміна несучих конструкцій, проведена відповідно до вимог ГрК РФ.

Якщо збори власників МКД вирішує встановити щомісячний внесок вище мінімального, то решта фонду на капремонт може бути використана на інші потреби і оплату інших послуг.

(Як насправді використовуються кошти на капремонт в ЖБК, ТСЖ, ТСН - дуже болюча тема).

Своєчасне проведення ремонту

За своєчасністю ремонту стежать органи держструктур, які беруть НПА, які:

  • встановлюють min розмір внесків на капремонт;
  • розробляють правила стеження за станом МКД;
  • створюють регіональні оператори і програму їх дій;
  • встановлюють правила надання держпідтримки;
  • контролюють цільове використання фонду і т. д. (повний перелік функцій НПА - в ст. 167 ЖК РФ).

Граничні терміни капремонту, черговість їх проведення в МКД встановлюється регіональними програмами з капітального ремонту. Програма містить списки будинків, з яких можуть бути виключені будинку в аварійному стані і підлягають знесенню. Вона переглядається щорічно і може змінюватися. Для внесення коригувань, а також для реалізації коштів, що залишилися в ФКР, в межах чинної регіональної програми розробляються короткострокові плани (ст. 168 ЖК).

Хто платить за ремонт

З 2012 року власники квартир МКД зобов'язані щомісячно сплачувати внески на капітальний ремонт будівлі, крім деяких випадків:

  • аварійний стан або прийдешній знесення будівлі;
  • рішення вилучити будинок в державний чи муніципальний житловий фонд;
  • досягнення віку 80 років непрацюючими самотніми власниками, інвалідами, пенсіонерами, а також сім'ями, що складаються з вищеназваних осіб (для тих же категорій у віці від 70 до 80 років передбачається компенсація 50%) ( ст. 169 ЖК РФ).

ФКР може формуватися не тільки з внесків мешканців, але також від доходів ЖБК, ТСЖ і інших організацій, отриманих від використання загального майна МКД і від іншої господарської діяльності.

Як формується фонд капітального ремонту

ФКР утворюється не тільки з внесків, але також з пенею за неналежне виконання мешканцями щомісячної оплати внесків.

  • За рішенням загальних зборів, мешканці можуть домовитися платити внески не на рахунок регіонального оператора, а на спеціально створений рахунок (ст. 170 ЖК РФ). При цьому встановлюється розмір рахунку, його власник і банк, де буде відкрито рахунок.
  • Власники зобов'язані почати здійснювати відрахування до ФКР не пізніше, ніж через 5 років після затвердження регіональної програми.
  • Розмір мінімального ФКР не повинен бути більше 50% оціночної вартості капремонту МКД, визначеної згідно з рекомендаціями федеральних виконавчих органів.
  • Що залишилися в фонді після проведення капремонту гроші мешканці можуть використовувати на вирішення колективних питань щодо утримання спільного майна на свій розсуд.

Що таке поточний ремонт будівлі

Поняття поточний ремонт за ДСТУ 18 322-78, ст. 38 означає часткову заміну або відновлення окремих частин, з метою поліпшення працездатності вироби.

Стосується до об'єктів нерухомості - будівлям (приміщень), при підготовці і проведенні поточного ремонту використовуються рекомендації постанови Мінбуду № 276 (Розділ 3, підрозділ, А «Поточний ремонт»).

  • Поточний ремонт проводиться регулярно за графіками або позапланово. Аварійні ситуації усуваються в першу чергу.
  • На відміну від капітального ремонту, кошти на поточний беруться не з спеціально створеного фонду, а з експлуатаційних витрат.

В організаціях, що об'єднують власників житла, внески на поточний ремонт можуть включатися в окрему графу витрат в квитанціях оплати (поточні, експлуатаційні витрати).

завантажити підрозділ «Поточний ремонт».

Розмір внеску на капітальний ремонт споруди в 2019 р

  • Кожен регіон встановлює свій розмір мінімального внеску, на підставі НПА, прийнятого регіональною владою.
  • Оплата внесків на капремонт МКД може проводитися мешканцями разом з іншими комунальними платежами. У квитанції вказується окрема графа - капітальний ремонт.
  • Внески надходять на рахунок регіонального оператора або на спеціальний рахунок, створений з ініціативи мешканців будинку.

Розмір мінімального внеску на капремонт в м Москві на 2019 р дорівнює 18.2 руб на м2.

Оплачувати внесок на капремонт потрібно не пізніше встановленої дати.

Оплачувати внесок на капремонт потрібно не пізніше встановленої дати

Про що говорить невблаганна статистика

Незважаючи на те, що внески на капремонт з мешканців регулярно беруться, за 20 років капітальний ремонт був проведений лише в 10% будівель.

  • У 2015 р з 97 млрд руб. на капремонт було пущено тільки 25 млрд .;
  • в 2016 з зібраних майже 200 млрд. залишилося нереалізованими близько 130 млрд руб .;
  • по статистикою держкорпорації «Реформа ЖКГ» в 2018 р збирання внесків склала 92.6%; зібрано в ФКР близько 129 600 млн руб .; вартість проведених капітальних робіт - 87 400 млн руб. (Тут же можна дізнатися статистику по кожному регіону).

Відсоток спеціальних рахунків в 2018 р склав 12.4% (в 2015 р мешканцями МКД було відкрито близько 10% спецрахунків ФКР).

Статистика підтверджує неефективне витрачання коштів, зібраних з мешканців МКД, на капітальний ремонт, і пояснює плачевний стан житлового фонду в багатьох регіонах.

Оцінка статті:

Яка різниця між обома цими поняттями, і чим відрізняється капітальний ремонт споруди від поточного?