Полезные материалы

"Сварки супроводжувалися матом і розкидання інвентарю". Інший погляд на скандал

Тренери і спортсмени кажуть про неспортивну поведінку Маріки Пертахія.

Нещодавно в російському фрістайлі вибухнула буря - три спортсменки, відчеплені від основи команди по могулу, виступили звинуваченнями на адресу тренерського штабу і національної федерації. Але у кожної медалі дві сторони - "СЕ" поговорив з людьми зі світу фрістайлу, які не згодні з точкою зору Маріки Пертахія , Регіни Рахімової і Катерини Столярова .

ЇЇ ПРОСТО розбалували

Як запевняють деякі тренери та спортсмени, сама Пертахія на зборах і змаганнях не відрізнялася зразковою поведінкою. Тренери робили спроби її урезонити, але успіхів не домоглися.

- Я з Марикой працював разом і як спортсмен, і як тренер - вона дуже складна людина, - розповів "СЕ" член штабу російської команди по могулу, призер етапу Кубка світу Андрій Волков . - Пертахія більшу частину часу готувалася окремо від команди, разом зі Стівеном фарингіт. Нас вона як тренерський штаб не сприймала, від цього і були розбіжності. У неї були хороші перспективи на олімпійський сезон, але з таким підходом вона нічого добитися не змогла.

- У чому полягала її "складність"?

- У всьому. Вона могла висловлювати незгоду з планом тренувань, сказати - не хочу робити це, а хочу ось те. Було неповагу, заяви на кшталт "Так ти навіть не знаєш, чому мені саме так потрібно тренуватися, йди мені лижі готуй". Вважаю, її розбалували. Могла відмовитися працювати, влаштувати скандал і піти зі служби. Звичайно, з нею проводили виховні бесіди, але користі вони не приносили.

- Чи правда, що в команді існували проблеми з екіпіровкою?

- Минулими роками бюджети у нас були більше, і у членів збірної було все, що забажаєш, навіть деякі речі зайве. Мабуть, деякі так звикли до цього, що не змогли перебудуватися. Не можу сказати, що у нас раптом нічого не стало. Абсолютно все необхідне для підготовки є і зараз. Більш того, зараз спортсмени можуть після закінчення сезону передавати інвентар спортшколи, які їх виховали, або в федерацію, а самі отримують новий.

Тренери і спортсмени кажуть про неспортивну поведінку Маріки Пертахія

Маріка Пертахія. фото REUTERS

З ВОВКАМИ ЖИТИ ПО ВОВЧОМУ ВИТИ

Одним з найгучніших висловлювань Пертахія стали звинувачення на адресу Руслана Шарифуллина, який, за словами Маріки, в ході конфлікту на етапі Кубка світу в Кореї погрожував викинути її з 12 поверху. Причиною нібито стало те, що фахівець, що не входив до штабу національної команди і приїхав на змагання в якості регіонального тренера, дозволяв собі робити кричати на членів збірної. "СЕ" зв'язався з Шаріфуллін - призер ЧС-2007 перед нинішнім сезоном перейшов на роботу в національну команду.

- Я тоді дійсно не працював зі збірною, і приїхав зі своїми хлопцями, яким дали можливість виступити на Кубку світу, - згадує Шарифуллин. - І став свідком неповаги у ставленні до тренерського складу, причому все це відбувалося при моїх спортсменів. Був би я один - промовчав. Але в цій ситуації не зміг залишитися осторонь. Довелося відповісти, щоб мої вихованці не думали, що можна дозволяти собі подібне. Для них член збірної повинен бути прикладом. Тобто зробив це щоб захистити своїх - вони повинні розуміти, що таке повага перед віком, перед статусом тренера.

- Але загрози "викинути з вікна" звучали "чи ні?

- Що дослівно я сказав Маріці, вже не згадаю, але і мені чимало довелося вислухати у відповідь, у нас дійсно відбулася суперечка. Не скажу, що ми з Пертахія давно були ворогами - ні, нормально спілкувалися. Але поступово її загнали в таке становище, а з вовками жити - по-вовчому вити. Вона не могла по-іншому, після того як влилася в систему фарингіт. І це її зламало. Вона здатна дівчисько, і мені було шкода, що саме так відбувається.

- Тобто це був не перший випадок некоректної поведінки по відношенню до тренерів?

- Спостерігав це не раз на зборах - для мене це було настільки дивно, що я запитував у тренерського штабу дозволу відповісти Маріці. Мені навіть робили зауваження, що я занадто різко на це реагую, і треба бути дипломатичніше.

За словами співробітників ФФР, Маріка Пертахія неодноразово порушувала спортивну дисципліну, відмовлялася від тренувань, а на одному з січневих етапів Кубка світу Пертахія некоректно себе вела в присутності офіційних осіб міжнародної федерації і організаторів, і за неспортивну поведінку (розбила п'єдестал для нагородження) була оштрафована ФІС на 500 євро. Цю суму за неї виплатила національна федерація.

Маріка - єдина спортсменка зі збірної команди по могулу, яка після кожного сезону весь отриманий від Федерації інвентар залишає собі і навіть не передають в спортивну школу, де значиться досі, на відміну від всіх інших спортсменів збірної команди країни, які свій інвентар віддають молоді .

Бронзовий призер Олімпіади-2014 в Сочі Олександр Смишляєв. фото AFP

БУЛА ЗАВДАННЯ - добути ОЛІМПІЙСЬКУ МЕДАЛЬ, ВСЕ ІНШЕ ПО БАРАБАНУ

Не все так однозначно, на думку співрозмовників "СЕ", і з фігурою канадського фахівця фарингіт, шість з гаком років відпрацьованого старшим тренером команди по могулу. Він покинув свій пост через деякий час після зміни керівництва федерації. Пертахія заявляла - йде "зведення рахунків з неугодними", а їй не можуть пробачити того, що вона продовжувала роботу з канадцем і після його відходу.

- До фарингіт у мене ставлення дуже неоднозначне, - зазначає Волков. - З одного боку, він як тренер вибудовував в команді свою систему. Але ось як людина він, як би висловитися м'якше, лукавих. Якщо, наприклад, у нього виникала особиста неприязнь до людини, він міг на нього натиснути через інших тренерів. В принципі, те ж саме можна сказати і про інших канадців, які у нас працювали п'ять років.

Шарифуллин вважає, що іноземець спочатку не був зацікавлений в підготовці нових спортсменів для національної команди. Згадав він і те, що фарингіт і під час роботи в команді, і після відходу не раз виступав з необ'єктивною критикою на адресу колег.

- Стів і його помічники створювали свою систему, привнесли нововведення в підготовку. Але, на мій погляд, у них було завдання - здобути хоча б одну олімпійську медаль, решта по барабану. Про те, щоб підтягувати молодих спортсменів, розвивати вітчизняну школу мови не йшло. Тому ми зараз і опинилися в такому становищі, коли в могуле особливо немає молодих талантів. Звідки їм бути, якщо їх не підключали до збірної? А якщо порахувати, у скільки нам обійшлася ця нагорода Сочі? Якби в мій час в нас стільки вкладали, не уявляю, скільки б було медалей. А в даному випадку адже на бронзі все і закінчилося.

- Канадець різко висловлювався в пресі про російських фахівцях. Чи була правда в його словах?

- У нас один менталітет і підхід до справи, у іноземців - інший. Наприклад, у нас вважається непристойним говорити неправду, а у них - сказав і сказав, ніяких наслідків. Мені дивно було чути від фарингіт, що всі російські тренери бухають, і через це не виходять на заняття. Що не можуть правильно підібрати інвентар спортсменам - але ж треба ж бути повним ідіотом, щоб давати комусь черевики на три розміри більше. У нас в збірній я нікого не бачив з сигаретою біля спортсменів, не кажучи вже про алкоголь. Тобто Стів знає, що бреше, і йому за це нічого не буде. Зате який ажіотаж створить в Росії - довірливі люди завжди знайдуться.

Ще іноземці "обнуляют" наші досягнення - кажуть, що до них у нас взагалі нічого не було. Так як це? У мене були п'єдестали на Кубку світу, чемпіонаті світу. І ніякі канадці мене не готували, зі мною працювали російські фахівці. Причому, у наших тренерів зарплата і до тисячі доларів в місяць не доходить, а у фарингіт була 15 тисяч і плюс - компенсація всіх витрат! Звичайно, він всіма шляхами намагався зберегти це місце. Ніде в світі йому стільки не заплатять. Якби Стівен був настільки цінним екземпляром, яким намагається здаватися, відразу б пішов в іншу збірну.

Застрибнув у ОСТАННІЙ ВАГОН МИНАЄ ПОТЯГИ

Після Олімпіади в Пхенчхані керівництвом національної збірної і тренерським радою вирішено було взяти курс на омолодження команди по могулу - склад у жінок змінився повністю, у чоловіків залишився тільки Андрій Махнєв. Олімпійський призер Сочі Олександр Смишляєв готується до сезону в регіоні і восени спробує потрапити в збірну на контрольних стартах. Але, на думку Пертахія, Рахімової і Столярова, їх з національної команди прибрали проти правил, та ще й при необ'єктивною роботі суддів на весняному чемпіонаті Росії.

- Юні дівчата без особливого досвіду приїхали і їх обіграли, - вважає Шарифуллин. - Хоча будь-хто може підняти відео виступів і сам все оцінити. Плюс дівчата кричать, що їх засудили, а при цьому ніхто з них не вийшов на парний могул. Чому? Раз ти так впевнений, що сильніше, так в очній боротьбі проїдь швидше, стрибни вище, покажи кращий результат. Цього ж не сталося. Суддівство, вважаю, було звичайним, таким же, як і всюди.

- Тобто зміни в складі команди відбулися закономірно?

- Так. Якщо не привертати в команду молодь, ми провалимося на ще один олімпійський цикл. Команда особливо не змінювалася протягом восьми років, і якби не це рішення федерації, все тривало б по-старому. Ми і так вже сіли в останній вагон поїзда, що рушив. Подивимося, як вдасться виборсатися з цієї ситуації.

- Той факт, що більш досвідчені спортсменки програли на чемпіонаті Росії молодим дівчаткам, сам по собі про щось та говорить, - вважає Волков. - Чому знаходиться в тій же ситуації Смишляєв приїхав і виграв чемпіонат країни? Про ту ж Рахімова скажу, що у неї взагалі не було бажання тренуватися, щось робити. Вона знала, на що здатна, але до більшого не прагнула. Або Столярова - так, її взяли в олімпійську команду, але коли ми готувалися до Ігор, вона просто не могла тренуватися на повну силу. Про те, що вона буде виступати далі, взагалі не йшлося. Думаю, з молоді за майбутні чотири роки буде більше толку.

На минулому чемпіонаті Росії все спортсменки - Пертахія, Столярова та Рахімова, які з збірній команді по два-три олімпійських циклу програли молодим спортсменкам навіть за часом проходження траси, що визначаються електронним хронометражем. Хронометраж не залежить від людського фактора суддівства і звинувачення виходять голослівними.

ТЕРПІННЯ ТРЕНЕРІВ ДИВОВИЖНО

Якщо складати картину того, що відбувається зі слів тренерів, то може здаватися дивним той факт, що Пертахія, навіть не показуючи очікуваних результатів, продовжувала вірити в фарингіт. Той вже після відставки за свій рахунок приїжджав на ЧС-2017 і чемпіонат Росії. Більш зрозумілою ситуація стала, коли на зв'язок вийшов спортсмен, при фарингіт знаходився в складі збірної Росії. Свого імені він просив не називати.

- Так, постійно були сварки, ще навіть між Пертахія і фарингіт, які супроводжувалися матом з її боку, відходом з тренувань, розкидання інвентарю, - розповів він. - Все це відбивалося і на її підготовці, і на інших спортсменів. У Маріки були особисті відносини з канадським тренером, що вона всіляко демонструвала. Її поведінка була зухвалим, причому все це відбувалося прилюдно. Це могло сформувати негативне ставлення до нашої збірної з боку колег. Так, ми мовчали, тому що той, хто висловлював свою думку, міг вилетіти з команди і закінчити кар'єру. В цілому, ставлення до нас з боку іноземних тренерів було брутальним. Коли змінився тренерський штаб, всім стало легше працювати, з'явився стимул. Але Маріка продовжувала хамити і влаштовувати скандали. Я взагалі дивуюся терпінню наших тренерів.

- Те, що відбувається за межами траси, звичайно, особиста справа спортсменів і тренерів, - каже Шарифуллин. - Ось тільки жити разом на зборах і змаганнях - неправильно. Такого, мені здається, відбуватися не повинно.

У чому полягала її "складність"?
Чи правда, що в команді існували проблеми з екіпіровкою?
Але загрози "викинути з вікна" звучали "чи ні?
Тобто це був не перший випадок некоректної поведінки по відношенню до тренерів?
Звідки їм бути, якщо їх не підключали до збірної?
А якщо порахувати, у скільки нам обійшлася ця нагорода Сочі?
Чи була правда в його словах?
Так як це?
Чому?
Тобто зміни в складі команди відбулися закономірно?