Полезные материалы

Енергія грошей: як Україна має намір заробляти на Чорнобильській АЕС

  1. дорогий об'єкт
  2. Політати над ЧАЕС
  3. корупційна складова

Антоніна Михайленко (Київ)

Уряд України має намір перетворити Чорнобильську атомну електростанцію в привабливий інвестиційний проект. Щорічно на утримання небезпечного об'єкта з бюджету виділяється близько 2 млрд грн. ($ 77 млн). Компенсувати такі витрати влада має намір за рахунок розміщення на території ЧАЕС сонячних електростанцій і проведення екскурсій. Незважаючи на протести жителів прилеглих сіл, в зоні ураження планується будівництво сховища ядерних відходів. Зараз Україна має зобов'язання з вивезення цих відходів до Росії, на що Київ витрачає не менше $ 200 млн в рік. Чому в результаті реформ ЧАЕС ризикує перетворитися в розсадник корупції - в матеріалі київського кореспондента RT.

Уряд України хоче зробити з Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС) привабливий інвестиційний об'єкт. Фонд державного майна країни оголосив конкурс, переможець якого зможе орендувати інженерні споруди системи охолодження сумарною площею 2,5 млн кв. м. Стартова ціна об'єкта, який влада готова передати інвестору на 49 років, оцінюється в 6,6 млн грн. ($ 253 тис.). Приміщення виділяються під створення сонячної електростанції потужністю 100 МВт.

дорогий об'єкт

У 1986 році на четвертому енергоблоці ЧАЕС стався вибух реактора, в результаті в повітря потрапила величезна кількість радіоактивних речовин. Радіоактивні опади випали навіть в Європі.

Також по темі

Антоніна Михайленко (Київ)   Уряд України має намір перетворити Чорнобильську атомну електростанцію в привабливий інвестиційний проект Зустріч у реактора: про що домовилися в Чорнобилі президенти України і Білорусі

У день 31-ї річниці трагічних подій на Чорнобильській АЕС президент Білорусії Олександр Лукашенко і його український колега Петро ...

З українських міст Прип'ять і Чорнобиль в примусовому порядку виселили людей, а територія навколо станції виявилася закритою. Решта три енергоблоки поступово зупинили, а повністю станція припинила свою роботу в грудні 2000 року, тобто вона простоює 14 років.

Перший саркофаг для захисту навколишнього середовища був побудований зусиллями приблизно 90 тис. Чоловік в листопаді 1986 року. Він представляв собою бетонну коробку і виявився ненадійним. Через шість років стало зрозуміло, що потрібна нова споруда. Його будівництво почалося тільки в 2007 році, а завершилося в листопаді 2016- го. На проект «Укриття» донори, серед яких Німеччина, Росія, Канада та інші країни, витратили близько $ 2 млрд. У квітні 2015 року уряд Росії погодилося додатково виділити на будівництво саркофага близько € 10 млн. Планується, що об'єкт прослужить не менше 100 років.

Після появи нової захисної споруди українська влада замислилися про притягнення до станції інвесторів. З їх допомогою Україна розраховує скоротити витрати на утримання ЧАЕС.

«Зона відчуження - це територія, яка була витягнута з господарської діяльності і яка щорічно вимагає більше 2 млрд грн. ($ 77 млн) витрат з державного бюджету. Тільки на заходи щодо забезпечення бар'єрної функції щорічно з держбюджету ми витрачаємо близько 200 млн грн. ($ 7,7 млн) », - заявив міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.

Паралельно Семерак наводить дані про те, що перебувати на території Чорнобильської АЕС нібито не так і небезпечно. Наприклад, він опублікував фото з датчиком, на якому рівень радіоактивного фону в районі станції становить 0,12 мікрозіверта на годину (м3в / год), тоді як в центрі Києва - 0,17 м3в / год. Щодо безпечним вважається показник до 0,25 м3в / год. Провівши власні вимірювання, міністр повідомив, що природа має властивість відновлюватися.

Політати над ЧАЕС

Один з видів заробітку на електростанції - тури в Чорнобильську зону, які сьогодні пропонують понад десяти операторів. Ціни досить високі. За даними компанії «Чорнобиль тур», вартість одноденної поїздки в закриту зону для групи становить $ 39 з людини для громадянина України і $ 89 - для іноземця. Індивідуальна поїздка обійдеться в $ 95 і $ 109, а дводенний тур - в $ 129 і $ 284 для українця і іноземця відповідно.

«З боку іноземців інтерес дуже високий, тому ми проводимо екскурсії та англійською. Можливо навіть політати над станцією або впритул підійти до нового укриття », - розповіли RT представники туристичної компанії, які займаються організацією поїздок на станцію.

Уряд України розраховує, що відбою не буде і від бажаючих встановити сонячні батареї на території ЧАЕС. Мінекології отримало 44 заявки від інвесторів, які хочуть побудувати сонячні електростанції в Чорнобильській зоні. Компанії будуть платити ЧАЕС за оренду землі.

Але найгучнішою проектом може стати будівництво сховища відпрацьованого ядерного палива і заводу з його переробки. Сховище, за прогнозами прем'єр-міністра країни Володимира Гройсмана, має відкритися в 2018 році. Зараз Україна відправляє свої відходи на переробку в Росію, і на ці цілі щорічно виділяється близько $ 200 млн.

Реалізацією проекту з будівництва сховища займається американська компанія Holtec International. Але проти такої ініціативи виступили Київська обласна рада та жителі селища міського типу Іванковичі, будинки яких знаходяться на відстані близько 100 км до місця поховання відходів. Селяни неодноразово влаштовували акції протесту і збирали підписи проти цієї ініціативи.

«Проект все одно буде реалізований. Поховання не принесуть шкоди місцевим жителям, для яких створять багато нових інфраструктурних проектів », - повідомив RT джерело в уряді. Він додав, що будівництво власного могильника - питання «національної безпеки».

Місцеві жителі обіцяють влаштовувати нові страйки.

корупційна складова

ЧАЕС є привабливим об'єктом для корупціонерів. За даними Печерського районного суду Києва, Національна поліція підозрює генерального директора Чорнобильської атомної електростанції Ігоря Грамоткіна в розтраті 17,9 млн грн. ($ 690 тис.). Слідство встановило, що кошти переводилися на рахунки Свято-Іллінської єпархії Української православної церкви в місті Славутич Київської області, а потім переправлялися іноземним компаніям. За версією слідства, одна з них пов'язана з родичами Грамоткіна.

Згідно з поширеною на Україні практиці, значна частина прибутку великих державних підприємств виводиться за допомогою завищених за вартістю тендерів на рахунки зарубіжних компаній. Журналісти-розслідувачі неодноразово розповідали, що на цьому непогано заробляє вузьке коло бізнесменів, які мають можливість звернутися до впливових чиновникам і депутатам. Офіційно ж ці підприємства демонструють збитки і отримують дотації з державного бюджету. Саме з цієї причини Міжнародний валютний фонд наполягає на масштабної приватизації майна в Україні, але реформа буксує вже кілька років поспіль. Не виключено, що подібна доля чекає і ЧАЕС.