Полезные материалы

NEWSru.com :: Вчені з'ясували, що погубило цивілізацію індіанців майя

Крах класичної цивілізації майя в Центральній Америці міг бути викликаний невеликою посухою
Для підрахунку зміни обсягу опадів і рівня випаровування в Юкатані між 800 і 950 роками нашої ери, тобто в проміжок, на який припадає різкий занепад цивілізації майя, вчені використовували складні схеми моделювання
Підтвердження на користь теорії посухи були зроблені раніше і кліматологами з Інституту космічних досліджень NASA. Однак вони стверджують, що в загибелі своєї цивілізації винні самі майя

Крах класичної цивілізації майя в Центральній Америці міг бути викликаний невеликою посухою. До такого висновку прийшли вчені з Юкатанської центру наукових досліджень і Університету Саутгемптона в результаті спільних досліджень.

Довгий час вчені вважали, що причиною того, що колись могутня культура прийшла в неймовірний занепад, а велика частина населення вимерла, стала сильна посуха. Однак завдяки проведеним експериментам кліматологи встановили, що для виснаження сезонних джерел прісної води в цьому регіоні було досить зниження рівня опадів всього на 25-40%, говориться в статті, опублікованій в журналі Science .

Для підрахунку зміни обсягу опадів і рівня випаровування в Юкатані між 800 і 950 роками нашої ери, тобто в проміжок, на який припадає різкий занепад цивілізації майя, вчені використовували складні схеми моделювання, відзначає ВВС .

"Це зниження склало лише 25-40% від загального середньорічного рівня опадів, проте його було досить, щоб стало випаровуватися більше води, ніж заповнював дощ, і кількість доступної води стало швидко зменшуватися", - пояснює професор Університету Саутгемптона Ілко Рохлінг. На думку дослідників, багаторічні посухи, ймовірно, і викликали порушення звичних підвалин життя і масове спустошення міст.

Підтвердження на користь теорії посухи були зроблені раніше і кліматологами з Інституту космічних досліджень NASA. Однак вони стверджують, що в загибелі своєї цивілізації винні самі майя. В результаті проведених ними експериментів було встановлено, що посуху могли викликати такі побічні чинники, як, наприклад, широкомасштабна вирубка лісу, повідомляє офіційний сайт NASA .

Як було встановлено, грунт, що залишається після вирубки лісосмуги, сильно відбиває сонце і не здатна накопичувати вологу. "Зачистка" лісів фермерами майя призвела до порушення пріродообменних процесів. Результатом став і тривалий період без випаду опадів, що, в свою чергу, спричинило за собою зміну середньої температури землі в бік підвищення і створило труднощі для вирощування ряду традиційних сільськогосподарських культур. Це і стало причиною смертей та міграції з регіонів традиційного проживання, пояснює "Новини археології" .

Минулі дослідження показали, що, ймовірно, з аналогічної причини в 800 році нової ери померла стародавня південноамериканська цивілізація Наска, яка також вирубала великі ділянки лісу.

Так чи інакше, однозначну причину занепаду могутньої культури майя вчені досі не можуть визначити. Нараховують близько десяти наукових гіпотез з приводу її краху, серед них називають називають і соціальні потрясіння, і епідемію якого-небудь захворювання.

Сьогодні інтерес до древньої цивілізації знову зріс, оскільки активно ходять чутки про апокаліпсис 2012 року , Нібито передбачене в календарі майя. Експерти однак кажуть, що ці чутки є вигадкою, оскільки з цієї дати індіанці лише планували почати нове літочислення і не думали про кінець світу.